górne tło

„Na zawsze Melomani” – powstaje dokument o polskim jazzie!

Na przyszły rok zapowiedziano premierę filmu dokumentalnego „Na zawsze Melomani” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego. Zdjęcia do filmu były realizowane w tym roku, m.in. w Krakowie i Łodzi. Dokument opowiada o jazzie – muzyce zakazanej w czasach stalinizmu i tuż po tym okresie, ale głównie przedstawia historię pierwszego, prawdziwego zespołu jazzowego w Polsce – Melomani.

Przygotowania do filmu trwały od 2017 roku, kiedy to Igor Mertyn we współpracy z Andrzejem „Idonem” Wojciechowskim oraz Witoldem „Dentoxem” Sobocińskim  rozpoczęli przygotowania do opisania niezwykłej historii łódzko-krakowskiego zespołu jazzowego Melomani.

Zaczęło się od zespołu Melomani

Melomani – zespół założony przez muzyków związanych z Łodzią i z Krakowem, powstał na przełomie 1949 i 1950 roku w Łodzi. Jego członkami byli: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej Trzaskowski, Witold Kujawski oraz Witold „Dentox" Sobociński, Andrzej "Idon" Wojciechowski, Krzysztof Trzciński, wówczas jeszcze nie posługujący się pseudonimem Komeda, a także Antoni Studziński, Alojzy Thomys.

Kreatywny film dokumentalny

Opowieść filmowa zaczyna się w 1948, a kończy w 1960 roku, opowiadając o czasach "katakumb", pierwszego ogólnopolskiego Festiwalu Jazzowego w Sopocie w 1956 roku oraz Jazz Jamboree w Krakowie.

Film będzie dodatkowo ilustrowany archiwalnymi zdjęciami oraz materiałami wideo. Na potrzeby produkcji przeprowadzono wywiady z Wojciechem Karolakiem, Michałem Urbaniakiem, Przemysławem Dyakowski, Andrzejem Dąbrowskim, Michałem Urbaniakiem, Antonim Studnickim, Jerzym Krzywikiem, Andrzejem Makowieckim, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim oraz Januszem Majewskim, Feliksem Falkiem, Pawłem Brodowskim i Magdaleną Grzebałkowską.

Narratorem filmu jest krakowski muzyk – Marcin "Bzyk" Bąk, lider zespołu WU-HAE, aktywista miejski, twórca niezależny.

Twórcy filmu

Premierę filmu zapowiedziano na czerwiec 2021 r. Produkcja trafi do emisji w kinach studyjnych oraz na platformach streamingowych.