górne tło

Podgórki Tynieckie: ważny etap inwestycji cmentarnej zakończony

W połowie listopada odebrany został budynek administracyjny i ceremonialny oraz ok. 2 ha cmentarza w Podgórkach Tynieckich. To - po budynku spopielarni - drugi etap tej komunalnej inwestycji w zachodnim Krakowie.

Po trwających rok robotach zakończyła się budowa pierwszego fragmentu cmentarza komunalnego w Podgórkach Tynieckich. Nowa nekropolia położona jest na około 2 ha terenu. Oprócz miejsca na tradycyjny pochówek, przygotowano także kolumbaria. Wytyczone zostały alejki, cmentarz jest oświetlony i wyposażony w małą architekturę. Przed wykonaniem tych prac cały teren został odwodniony – wykonano w tym celu m.in. dwa zbiorniki retencyjne na deszczówkę.

Równolegle z budową pierwszego fragmentu cmentarza, trwała realizacja budynku administracyjnego i ceremonialnego. Tu prace również się już zakończyły. W budynku mogą się odbywać nabożeństwa i inne formy pożegnań zmarłych, są tam sanitariaty oraz punkty zakupu zniczy i kwiatów, część administracyjna. Nowy dom pożegnań jest budynkiem parterowym o powierzchni całkowitej 725 m kw. Kubatura obiektu to 3120 m3.

Warto wiedzieć, że  wydane zostało również  pozwolenie na budowę dla kolejnych ok. 2 ha cmentarza – etap III. Trwa też postępowanie o wydanie zgody na realizację dalszych 5 ha nekropolii.

Przewiduje się, że cmentarz w Podgórkach Tynieckich w Krakowie zacznie działać  po tym, jak wejdzie w życie uchwała Rady Miasta Krakowa o założeniu tego nowego cmentarza komunalnego.

Przypomnijmy - inwestycja cmentarna w Podgórkach Tynieckich powstaje w ramach  partnerstwa publiczno-prywatnego w trybie koncesji na roboty budowlane, we współpracy pomiędzy Gminą Kraków a konsorcjum firm w składzie: Centrum Pogrzebowe Sp. z o.o. z Łodzi, Przedsiębiorstwo Usług Pogrzebowych KLEPSYDRA T. Salski i D. Salska z Łodzi, Urciuoli Group`s S.R.L. z Włoch. W pierwszym etapie powstała spopielarnia zwłok. Instalacja została uruchomiona w 2016 roku.

Na decyzję Miasta o lokalizacji tego rodzaju inwestycji w tym rejonie Krakowa miał wpływ przede wszystkim fakt, że południowo-zachodnia część miasta to jeden z najprężniej rozwijających się obszarów, który pozbawiony jest miejsca, gdzie pochować można najbliższych. Kraków był też do niedawna jednym z niewielu dużych miast pozbawionych instalacji do spopielania zwłok a trzeba pamiętać, że coraz więcej osób decyduje się na taką formę pochówku.

Wartość całego projektu to 24,5 mln zł. Koszty pokrywa partner prywatny, który będzie pobierać przez kilkadziesiąt lat korzyści finansowe wynikające z działalności cmentarza i spopielarni zwłok. W ramach współpracy Miasto przekazało teren oraz wybudowało i przebudowało część ul. Podgórki Tynieckie oraz ul. Wielogórskiej, wykonało parking dla 89 samochodów. Przy okazji, urzędnicy nasadzili w tym rejonie ponad 200 drzew.