górne tło

Kulturalny przewodnik na weekend!

Koncerty, spektakle czy seanse filmowe - macie to wszystko na wyciągnięcie ręki w wersji online! Dziś zachęcamy do spędzenia przyjemnie weekendu z krakowską kulturą.

To już ostatni weekend z festiwalem Sacrum Profanum. Co organizatorzy zostawili nam na koniec? W piątek o godz. 20 zapraszamy na Random Check - poznamy twórczość wrocławskich absolwentów kierunków artystycznych. Osiem kompozycji audiowizualnych łączy idea wzajemnej relacji i przenikania się mediów oraz ich generowania w czasie realnym. Z kolei w niedzielę o godz. 20 czeka nas koncert #archi-solos. Jak brzmią muzyczne interpretacje lokomotywowni Płaszów, seminarium Droga Czterech Bram, "pałacu Dożów" i Cricoteki? Potraktowane jako partytury architektoniczne, zostały odczytane w improwizacjach solistów Hashtag Ensemble. Wszystkie wydarzenia dostępne na platformie PLAY KRAKÓW

W piątek na deskach sceny Muzeum Manggha w Krakowie wystąpi Jorgos Skolias – polsko-grecka legenda muzycznej awangardy i alternatywy, wirtuoz wokalu, traktujący swój głos jako instrument. W ciągu mijających w tym roku 50 lat kariery twórczej jego głos został zarejestrowany na ponad 70 płytach – z okazji swoich 70 urodzin zagra jubileuszowy koncert z bliskimi sobie muzycznymi przyjaciółmi. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na profilu Jorgos Skolias Music na Facebooku i platformie PLAY KRAKÓW. Początek o godz. 19. 

W połowie listopada rozpoczął się projekt „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”, który potrwa do 5 grudnia. Warsztaty, wykłady, pokazy, prelekcje, spacery i spotkania – w tym roku, ze względu na epidemię odbywają się on-line, a motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Dom”. W najbliższą sobotę i niedzielę odbędą się warsztaty „Less is more” poświęcone projektowaniu plakatów społecznie zaangażowanych, mających na celu poruszenie odbiorcy i zmotywowanie do refleksji na temat szeroko rozumianej ekologii. Również w ten weekend odbędą się „Targi artystów i dizajnerów Nówka Sztuka”. Wydarzenie programowo skierowane do twórców, koneserów sztuki i designu, miłośników oryginalnych dzieł i poszukiwaczy nowych talentów stawia sobie za cel ułatwienie artystom nawiązania kontaktów oraz współpracy z odbiorcami ich twórczości. 

Muzeum Krakowa zaprasza na wirtualne pożegnanie wystawy „Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń”. Wszystkie wydarzenia zaplanowano na profilu Pałacu Krzysztofory na Facebooku. Do najbliższej niedzieli będzie można zobaczyć tam filmiki i ciekawostki, które przygotowali muzealnicy. Nie zabraknie także wirtualnego spaceru po wystawie oraz rozmowy na temat powstawania rekonstrukcji cyfrowych dawnej zabudowy Krakowa. Polecamy! 

Na platformie www.mojeekino.pl jeszcze do niedzieli trwają Dni Filmu Niemieckiego. To przegląd najciekawszych i najgłośniejszych filmów współczesnego niemieckiego kina. Możecie online obejrzeć takie filmy jak “Toni Erdmann”, “Błąd systemu”, “Milcząca rewolucja” czy “Obrazy bez autora”. Zapraszamy i polecamy!