górne tło

Światowy Dzień Filozofii

Nie filozofuj! Kto z nas nie usłyszał tych słów od zirytowanego rodzica lub nauczyciela. Ale w trzeci czwartek listopada filozofować wolno, a nawet trzeba. Obchodzimy bowiem Światowy Dzień Filozofii.

Organizacja Narodów Zjednoczonych, traktująca filozofię jako konceptualną bazę zasad i wartości, na których opiera się demokracja, sprawiedliwość i równość, ustanowiła jej święto w 2002 roku Celem było podkreślenie wartości „filozoficznych debat uwzględniających ludzką godność i różnorodność”.

Światowy Dzień Filozofii jest zazwyczaj okazją dla ONZ i UNESCO (agendy ONZ stojącej za ustanowieniem święta) do organizacji konferencji i spotkań poświęconych konkretnym filozoficznym problemom. W tym roku wydarzenia przeniesiono do wirtualnej rzeczywistości i przynajmniej częściowo dotyczą one tematu, który zdominował świat: pandemii COVID-19. Klikając na link poniżej dowiecie się więcej o zaplanowanych inicjatywach i debatach. Może nawet zdecydujecie się włączyć w którąś z nich.

https://en.unesco.org/events/philosophyday2020 

Pandemia i towarzysząca jej niepewność to również tematy przewodnie Dnia Filozofii organizowanego przez Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Licząca już kilka lat impreza w tym roku w większości odbywa się – a jakże – online. Organizatorzy zaplanowali wykłady, spotkania, a nawet warsztaty rękodzielnicze z filozofią w tle. Więcej szczegółów znajdziecie tu: https://dzienfilozofii.pl/

A jeżeli filozofia wciągnie was na całego, polecamy jak zawsze niezawodne wykłady i pogadanki TEDtalks: https://www.ted.com/search?q=philosophy

Wśród propozycji znajdziecie m.in. rozważania Jamesa Zuckera zatytułowane: „Skąd wiemy, że istniejemy”, William D. Desmond opowie Wam o filozofii cyników, a Damon Horowitz o tym, jak to jest uczyć filozofii w więzieniu. Większość nagrań ma polskie transkrypcje.

Spróbujcie! Kiedy świat serwuje nam niepewność i ograniczenia, warto podejść do tematu filozoficznie.