górne tło

Penderecki in memoriam – zapraszamy na wyjątkowy koncert

23 listopada, Krzysztof Penderecki skończyłby 87 lat. Z tej okazji na platformie PLAY KRAKÓW o godz. 19.00 został zaprezentowany wyjątkowy koncert „Krzysztof Penderecki in memoriam”, będący hołdem dla jednego z największych kompozytorów muzyki współczesnej, mocno związanego z Krakowem.

– Chciałbym serdecznie zaprosić Państwa na uroczysty koncert Sinfonietty Cracovii. To ważne, przygotowane przez miasto wydarzenie artystyczne, jest hołdem, który muzycy znakomitej krakowskiej orkiestry składają profesorowi Krzysztofowi Pendereckiemu – swojemu wieloletniemu mistrzowi, przyjacielowi i artystycznemu opiekunowi. W tym szczególnym dniu chcemy zaprosić na platformę PLAY KRAKÓW, gdzie przybliżamy działalność naszych instytucji kultury i popularyzujemy ich programy – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Krzysztof Penderecki od lat studenckich aż do śmierci związany był z Krakowem. Miasto nazywał swoim domem i przez ponad sześć dekad uczestniczył w jego życiu kulturalnym i społecznym. Tu mieszkał, uczył, tworzył i zawsze wracał. Krakowianie zawdzięczają Krzysztofowi Pendereckiemu ogromne muzyczne bogactwo – monumentalne projekty o międzynarodowym zasięgu oraz inicjatywy bardziej lokalne i kameralne. Jednak szczególnym przykładem zainteresowania Maestro sprawami miasta na zawsze pozostanie historia Sinfonietty Cracovii, która staraniem Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich uzyskała przed ponad 25 laty oficjalne miano Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Pod okiem swojego wielkiego Mentora wyrosła na jeden z wiodących europejskich zespołów kameralnych.

Koncert pod batutą Jurka Dybała został zarejestrowany w sali audytoryjnej ICE Kraków, która od maja 2018 roku nosi imię Krzysztofa Pendereckiego. Oprócz Sinfonietty Cracovii usłyszymy flecistkę Agatę Igras oraz Sebastiana Aleksandrowicza grającego na oboju i rożku angielskim.

Program koncertu otwierają „Trzy utwory w dawnym stylu” zaczerpnięte m.in. z muzyki napisanej przez Pendereckiego do słynnego filmu Wojciecha Jerzego Hasa „Rękopis znaleziony w Saragossie” (1964), która stanowiłą pełną swady ripostę Mistrza skierowaną do krytyków zarzucających mu nieumiejętność komponowania „przyzwoitej”, tonalnej muzyki.

Usłyszymy też poruszające „Agnus Dei z Polskiego Requiem” w autoryzowanym przez kompozytora opracowaniu na orkiestrę smyczkową autorstwa Borisa Pergamenschikowa. Ponadto w programie koncertu znalazły się utwory przepełnione efektownymi popisami solistycznymi: Capriccio na obój i 11 instrumentów smyczkowych oraz Adagietto z „Raju utraconego” na smyczki i rożek angielski. Na koniec zostaną zaprezentowane „Sinfonietty” Krzysztofa Pendereckiego, które są opracowanymi przez samego kompozytora orkiestracjami jego utworów kameralnych, bardzo wymagającymi wykonawczo, jak i niezwykle zróżnicowanymi, pełnymi życia oraz interesującymi w odbiorze.

Koncert został premierowo zaprezentowany na miejskiej platformie kulturalnej PLAY KRAKÓW i w związku z jego szczególnym charakterem w dniu urodzin kompozytora był dostępny nieodpłatnie. Od 24 listopada, przez rok, materiał będzie można oglądać na wszystkich urządzeniach mobilnych po wykupieniu dostępu w cenie 10 zł.

W związku z urodzinami Mistrza powstało również wyjątkowe wydawnictwo Penderecki’s Sinfonietta(s)” – album Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, którego premiera odbyła się listopada 2020 roku. Na przestrzeni 25 lat swojego istnienia i działania Sinfonietta Cracovia niejednokrotnie prezentowała wszystkie utwory składające się na tę płytę i wykonywała większość pozostałych dzieł orkiestrowych Krzysztofa Pendereckiego, wielokrotnie występując pod batutą bądź kierunkiem samego Mistrza. Osią albumu jest premierowe nagranie Sinfonietty nr 3 „Kartki z nienapisanego dziennika” – ten utwór znalazł się także w programie koncertu, do wysłuchania którego zapraszamy.

„Krzysztof Penderecki in memoriam”:

Premiera: 23 listopada, godz. 19.00 – platforma PLAY KRAKÓW

Wykonawcy:

Program:
Krzysztof Penderecki:
• „Trzy utwory w dawnym stylu”
• „Agnus Dei z Polskiego Requiem” na orkiestrę smyczkową
• Capriccio na obój i 11 instrumentów smyczkowych
• Adagietto z „Raju utraconego” na smyczki i rożek angielski
• Sinfonietta nr 2 na klarnet i orkiestrę smyczkową (wersja na flet)
• Sinfonietta nr 3 „Kartki z nienapisanego dziennika”

Na koncert zapraszają: Miasto Kraków, KBF, Sinfonietta Cracovia i Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.