górne tło

O sytuacji osób LGBT+ z przedstawicielami Rady Europy

Na prośbę posłów na Sejm RP Hanny Gill-Piątek i Krzysztofa Śmiszka sytuacją osób LGBT+ w Polsce zainteresował się Przewodniczący Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych, doradczego organu reprezentującego władze lokalne i regionalne członków Rady Europy.

W celu przygotowania raportu na temat roli samorządów w działaniach na rzecz poprawienia tej sytuacji, 2 listopada 2020 r. Kongres zorganizował kilka spotkań informacyjnych w formule online. W jednym z nich wzięła udział Nina Gabryś, Radna Miasta Krakowa i Przewodnicząca powołanej przez Prezydenta Miasta Krakowa Rady ds. Równego Traktowania.

Miasto Kraków wdraża konkretne działania na rzecz poprawy istniejącej sytuacji – organizuje granty, szkolenia dla pracowników szkół podkreślających istotę tolerancji, równości, współpracuje z organizacjami pozarządowymi. Nina Gabryś podkreśliła, że Miasto Kraków stoi wyraźnie w opozycji do narracji władz kraju i województwa w tej kwestii.

Zwróciła uwagę na uchwaloną przez Radę Miasta Krakowa rezolucję skierowaną do Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie wycofania się z deklaracji z dnia 29 kwietnia 2019 roku Nr 1/19 wzywającą Sejmik o wycofanie uchwały o strefach wolnych od LGBT.

Miasto chce także zapewnić poszanowanie dla mniejszości, budując tzw. „strefy wolne od nienawiści”. Kraków podejmuje też szereg symbolicznych działań wyrażających solidarność z osobami LGBT+, takich jak podświetlenie Centrum Kongresowego ICE 10 października, w Międzynarodowym Dniu Wychodzenia z Ukrycia.

Wszystkie te działania, jak i działanie samej Rady ds. Równego Traktowania mają na celu jedno: by „równe traktowanie i przeciwdziałanie dyskryminacji na poziomie lokalnym” były w Krakowie oczywiste i nie musiało podlegać dyskusji ani ocenie.