górne tło

Nie bądź obojętny! Pomóż osobom bezdomnym

Miejsca schronienia, posiłki, pomoc medyczna – osoby w kryzysie bezdomności mogą liczyć na wsparcie miasta oraz różnych organizacji i instytucji, które jest potrzebne teraz, w czasie epidemii, szczególnie w sezonie zimowym.

Każdy z nas może pomóc osobie bezdomnej

Pamiętajmy, że każdy z nas może pomóc osobie bezdomnej. Kiedy widzimy, że taka osoba potrzebuje pomocy, warto poinformować straż miejską, dzwoniąc pod numer 986, lub Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Miejsca schronienia

Osoby w kryzysie bezdomności mogą także uzyskać pomoc w miejscach schronienia, do których nie kieruje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (osoby potrzebujące pomocy w te miejsca zgłaszają się samodzielnie i uzgadniają przyjęcie z kierownikami placówek):

W okresie zimowym placówki nie odmawiają przyjęcia osób, w razie potrzeby organizują miejsca interwencyjne.

Posiłki

Pomoc miasta w postaci posiłków przyznawana jest na podstawie decyzji administracyjnej.

Bary wydające posiłki na podstawie decyzji administracyjnej MOPS (ze względu na zagrożenie COVID posiłki wydawane są na wynos):

Pomoc w formie posiłków realizowana jest także przez organizacje otrzymujące z miasta dotacje w ramach wspierania działalności charytatywnej w formie tzw. kuchni społecznych.

Kuchnie społeczne

Posiłki dowożone są również osobom przebywającym w Noclegowni i Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Makuszyńskiego 19a. Gorący posiłek jest oferowany przez niektóre placówki udzielające schronienia oraz przez kuchnie działające przy parafiach, takie jak np. Kuchnia św. Jana Kantego, Kuchnia św. Jadwigi. Wsparcie w postaci posiłków zapewniają również różne organizacje, na przykład Fundacja Zupa.

Trzeba pamiętać, że w okresie pandemii mogą występować zmiany w formie wydawania posiłków, np. wydawanie posiłków wyłącznie na wynos, zastąpienie gorącego posiłku przez suchy prowiant o zbliżonej wartości kalorycznej lub dowóz posiłku do miejsca przebywania osób bezdomnych zamiast wydawania go w jadłodajni.

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie współpracują również z organizacjami pozarządowymi w ramach realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa FEAD 2014-2020 i każda osoba bezdomna, która ma możliwość przechowywania żywności, może otrzymać skierowanie po odbiór żywności zapewnianej w ramach tego programu.

Świetlice

Z powodu pandemii funkcjonowanie świetlic dla osób bezdomnych jest ograniczone. Aktualnie funkcjonują następująco:

Pomoc medyczna i przedmedyczna

Pomoc medyczna oraz przedmedyczna udzielana jest osobom w kryzysie bezdomności w przychodni dla osób bezdomnych i ubogich Stowarzyszenia Lekarze Nadziei przy ul. Smoleńsk 4 – można tu liczyć na pomoc lekarzy specjalistów (kardiologa, neurologa, dermatologa, chirurga, ginekologa, stomatologa) oraz pomoc pielęgniarską i psychologiczną.

Doraźną pomoc medyczną osobom bezdomnym oferuje także Fundacja Przystań Medyczna. Lekarze Fundacji Przystań Medyczna pomagają też mieszkańcom schroniska i noclegowni przy ul. Makuszyńskiego 19a oraz mieszkankom schroniska przy ul. Sołtysowskiej  13c.

W okresie pandemii dyżury stacjonarne przy skwerze im. Andrzeja Wajdy zostały zawieszone. W zamian prowadzone są patrole karetką do miejsc przebywania osób bezdomnych. Uruchomiony został numer alarmowy 534 943 001, na który można zgłaszać konieczność interwencji.

Zabiegi higieniczne i odzież

W każdej placówce dla osób bezdomnych istnieje możliwość wykonania zabiegów higienicznych, dodatkowo pomoc zapewniają:

Osoby w kryzysie bezdomności mają też możliwość otrzymania pomocy finansowej z MOPS na zakup odzieży i obuwia. W każdej placówce dla osób bezdomnych (oprócz mieszkań chronionych) istnieje możliwość wymiany odzieży.

Streetbus – możliwość ogrzania i posiłku

W grudniu na ulice Krakowa wyruszył specjalny autobus, z którego mogą korzystać osoby w kryzysie bezdomności. Streetbus, który zapewnia m.in. możliwość ogrzania i posiłku, kursuje przez siedem dni w tygodniu, w okresie od grudnia do marca w godz. 20.00-22.45. W trakcie postoju oraz przejazdu streetbusem osoby bezdomne mogą ogrzać się w autobusie oraz otrzymać ciepły napój, kanapki, niezbędną odzież, koce, termosy oraz drobną pomoc medyczną. Streetbus zatrzymuje się na trzech przystankach:

Wszystkie osoby korzystające ze streetbusa zobowiązane są do przestrzegania aktualnych przepisów i zaleceń sanitarnych oraz przepisów bezpieczeństwa pożarowego, takich jak zachowanie odległości, zasłanianie ust i nosa (poza czasem spożywania posiłku lub napoju) i stosowania się do poleceń obsługi streetbusa wydawanych w ramach wykonywania obowiązków służbowych.

Gdzie zgłosić potrzebę pomocy?

Osoby w kryzysie bezdomności przebywające w Krakowie mogą otrzymać potrzebą pomoc, zgłaszając się do Działu Pomocy Bezdomnym, os. Teatralne 24, tel. 12 430 45 46 e-mail: db@mops.krakow.pl. Mieszkańcy Krakowa również mogą informować o miejscach pobytu osób bezdomnych i konieczności udzielenia im pomocy w Dziale Pomocy Bezdomnym.

Mieszkańcy Krakowa mogą również informować o miejscach pobytu osób bezdomnych i konieczności udzielenia im pomocy Zespół Streetwork Działu Pomocy Bezdomnym przy ul. Rakowickiej 21/4. Streetworkerzy MOPS pracują z osobami  kryzysie bezdomności, towarzyszą osobom bezdomnym w wizytach u lekarza, pobytach w szpitalu, schronisku, pomagają w uzyskaniu żywności, odzieży, leków, zajmują się monitorowaniem miejsc przebywania osób bezdomnych we współpracy ze strażą miejską. Żeby skontaktować się ze streetworkerami można zadzwonić, wysłać wiadomość SMS lub sygnał (streetworkerzy oddzwonią) na jeden z numerów tel.: 607 806 813, 780 579 594 lub 781 977 201.

Dodatkowo Straż Miejska Miasta Krakowa apeluje do mieszkańców miasta, by zgłaszali informacje o osobach potrzebujących pomocy, kontaktując się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej lub dzwoniąc do Straży Miejskiej – 986. Nie bądź obojętny – pomóż osobom w kryzysie bezdomności.