górne tło

Znamy Mecenasów Kultury Krakowa Roku 2019

IREEF – Galeria Kazimierz PropCo Sp. z o. o. oraz AMS SA zostali laureatami nagrody Mecenas Kultury Krakowa Roku 2019. W tym roku tytuły zostały przyznane po raz 24.

Tytuł Mecenasa Kultury Krakowa Roku 2019 w kategorii za finansowanie działalności organizacji prowadzących działalność w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz krakowskich instytucji kultury, otrzymała IREEF – Galeria Kazimierz PropCo Sp. z o.o., która z powodzeniem od wielu lat wspiera działalność kulturalną w Krakowie.

IREEF – Galeria Kazimierz PropCo Sp. z o.o. jako właściciel Galerii Kazimierz od 2016 r. wspiera projekt „Wokół szopki. Spacerem po Krakowie”, który na stałe wpisał się w mapę kulturalną Krakowa. Projekt ten w doskonały sposób prezentuje mieszkańcom dziedzictwo kulturowe miasta. Jest to tym bardziej ważne, że 29 listopada 2018 r. szopkarstwo krakowskie zostało wpisane na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Tytuł Mecenasa Kultury Krakowa Roku 2019 w kategorii za działania medialne na rzecz promocji kultury, sztuki oraz zabytków i dziedzictwa niematerialnego Krakowa otrzymała firma AMS SA. Jest to przedsiębiorstwo, które wielokrotnie zostało już docenione przez Kapitułę Bractwa Mecenatu Kultury oraz Prezydenta Miasta Krakowa, otrzymując tytuł Mecenasa Kultury Krakowa.

AMS SA od wielu lat wspiera działalność Muzeum Narodowego w Krakowie. W 2019 r., dzięki pomysłowi oraz wsparciu finansowemu AMS SA miała miejsce niezwykle interesująca kampania w przestrzeni miejskiej pn. „Przystanek Wajda” informująca o znaczeniu wystawy „Wajda”. „Przystanek Wajda” był obecny w wielu polskich miastach w tym m. in. w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu oraz Warszawie.

Laureat tytułu Mecenas Kultury Krakowa otrzymuje statuetkę, znaczek oraz dyplom. Ponadto może używać tytułu Mecenasa Kultury Krakowa z zaznaczeniem roku, w którym otrzymał nagrodę.

Ze względu na ciągle rozwijającą się pandemię koronawirusa, Bractwo Mecenatu Kultury nominowało kandydatów do otrzymania nagrody w sposób korespondencyjny. Do zaopiniowania przez Komisję wpłynęło w tym roku 15 wniosków o przyznanie nagrody Mecenas Kultury Krakowa za rok 2019. W tym 14 w dziedzinie za finansowanie działalności organizacji prowadzących działalność w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz krakowskich instytucji kultury oraz jedną w kategorii za działania medialne na rzecz promocji kultury, sztuki oraz zabytków i dziedzictwa niematerialnego Krakowa.

Warto przypomnieć, że nagroda Mecenas Kultury Krakowa przyznawana jest od 1996 r. Jej celem jest wspieranie i rozwijanie współpracy pomiędzy środowiskiem gospodarczym a środowiskiem artystycznym, instytucjami kultury oraz gospodarzami obiektów zabytkowych na terenie Krakowa.