górne tło

Komunikacja miejska w czerwonej strefie

Objęcie Krakowa czerwoną strefą, czyli największymi restrykcjami sanitarnymi, oznacza konieczność wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Miasto dokłada wszelkich starań, aby zapewnić mieszkańcom nie tylko bezpieczeństwo przemieszczania się, ale także – na tyle, na ile to możliwe – komfortowe warunki podróżowania.

Zaostrzenie rygorów sanitarnych dotyczy również standardów określających liczbę pasażerów podróżujących miejskimi środkami komunikacji. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców miasto udostępniło wszystkie autobusy i tramwaje, a także wydłużyło poranne godziny szczytu na wybranych liniach nawet o godzinę. Niektóre autobusy 12-metrowe zostały zastąpione pojemniejszymi autobusami przegubowymi. Wszystko po to, aby mieszkańcy w jak najmniejszym stopniu pasażerowie odczuli konieczne zmiany.

Każdego dnia wszystkie pojazdy są dokładnie dezynfekowane, a prowadzący samodzielnie otwierają drzwi na każdym przystanku, dzięki czemu pasażerowie nie muszą dotykać przycisków. W pojazdach wydzielone są strefy bezpieczeństwa w rejonie kabiny, która oddziela prowadzących od pasażerów.

Miasto stara się też zapewnić wszystkim poruszającym się po Krakowie możliwość wyboru alternatywnego środka transportu. Temu służą prewencyjne działania w ramach projektu krakowskiej Tarczy dla Mobilności. Ich celem jest między innymi wsparcie pieszych i rowerzystów poprzez wyznaczenie dedykowanej im infrastruktury. Mieszkańcy zyskali nowe połączenia dające możliwość bezpiecznego i szybszego podróżowania alternatywnymi środkami transportu. Pozwala to też na zwiększenie przestrzeni w miejskich środkach transportu oraz odciąża ulice, co jest szczególnie ważne dla kierowców wykonujących swoją pracę przy pomocy samochodu (np. kurierzy czy taksówkarze).

Covid grafika