górne tło

Wzmocnienia komunikacji miejskiej

W związku z objęciem miasta Kraków tzw. strefą czerwoną, a tym samym ograniczeniem liczby pasażerów, którzy mogą jednocześnie podróżować tramwajami i autobusami, została podjęta decyzja o wzmocnieniach komunikacji miejskiej.

Pierwsze zmiany zostały zaplanowane już w ten weekend. Z myślą o osobach, które planują odwiedzić cmentarze przed 1 listopada, w sobotę i niedzielę, 17-18 października, uruchomiono specjalne linie do dwóch krakowskich cmentarzy. Do cmentarza Rakowickiego tramwaje będą kursować na liniach nr 80 i 82. Z kolei do cmentarza Batowice autobusy będą kursować na linii specjalnej nr 810, a dodatkowo zostanie zwiększona częstotliwość kursów na linii nr 105/405, 128 i 184.

Weekendowe zmiany w rejonie cmentarzy:

Linie tramwajowe:

Linie autobusowe:

W trosce o bezpieczeństwo pasażerów zostanie przygotowanych 30 dodatkowych autobusów i siedem dodatkowych tramwajów, które w zależności od potrzeb już od przyszłego tygodnia będą wysłane jako wzmocnienie na wybrane trasy – tam, gdzie pasażerów jest najwięcej. Ponieważ już teraz obserwujemy dużą liczbę pasażerów podróżujących autobusami linii nr 125 i 163, została podjęta decyzja o skierowaniu tam od przyszłego tygodnia pojemniejszych pojazdów przegubowych, zamiast 12-merowych. Zmianie ulegnie także funkcjonowanie linii nr 137 z „Krowodrzy Górki” do „Górki Narodowej Wschód” – zostanie zwiększona liczba kursów w okresie międzyszczytowym.

Wszystkie te zmiany są podyktowane troską o pasażerów krakowskiej komunikacji miejskiej i mają umożliwić zachowanie jak największego dystansu podczas podróży tramwajami i autobusami.

Warto podkreślić, że MPK SA od samego początku pandemii SARS CoV-2 podejmuje wiele działań w trosce o bezpieczeństwo pasażerów, klientów i pracowników. Każdego dnia wszystkie pojazdy są dokładnie dezynfekowane, a prowadzący samodzielnie otwierają drzwi na każdym przystanku, dzięki czemu pasażerowie nie muszą dotykać przycisków. Cały czas w pojazdach są wydzielone strefy bezpieczeństwa w rejonie kabiny, która oddziela prowadzących i pasażerów.

Jednocześnie przypominamy, że w komunikacji miejskiej, zarówno w pojazdach, jak i podczas oczekiwania na przystankach, należy stosować się do obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Szczegółowe informacje dotyczące tras wybranych linii dostępne są na stronie internetowej ztp.krakow.pl, a także na przystankach.