górne tło

Problemy z halą

UKS Krakowiak 85, w którym młodzież trenuje piłkę ręczną, ma kłopot ze znalezieniem miejsca do ćwiczeń. Największym problemem klubu jest to, że  część z grup treningowych gra w piłkę ręczną przy użyciu kleju, a to nie jest mile widziane w wielu halach sportowych i przyszkolnych. O tym jak pomóc klubowi rozmawiano podczas wspólnego posiedzenia Komisji Sportu i Kultury Fizycznej oraz Komisji Edukacji.

Uczniowski Klub Sportowy Krakowiak 85 działa od 1998 roku. Obecnie młodzi sportowcy biorą udział  w mistrzostwach polski młodzików i odnoszą duże sukcesy. Jednak ogromnym problemem klubu jest brak stałego miejsca do trenowania. Jest to spowodowane przede wszystkim rodzajem uprawianej dyscypliny, czyli piłką ręczną przy użyciu kleju (który jest pomocny w momencie chwytania piłki). Przewodniczące Stowarzyszenia prowadzącego klub zgłosiły się do radnych, by pomoc uzyskać wsparcie w sprawie hali treningowej. – Największym problemem jest to, że młodzież uczęszczająca do szkół średnich wyjeżdża z Krakowa, wybiera np. Zabrze, gdzie jest miejsce do trenowania – mówiła przedstawicielka klubu. Koszty wynajmu hali i opłacenia środków czyszczących oraz pracy osób sprzątających są zbyt wysokie, by klub mógł sobie na to pozwolić. Ponadto większość szkół oraz innych placówek posiadających tego typu obiekty sportowe, nie chce wynajmować ich do treningów piłkarzy ręcznych używających kleju.

- Piłka ręczna jest jednym z symboli sportowych Nowej Huty, to należy pamiętać i szanować. Może należałoby pomyśleć o budowie hali sportowej przeznaczonej dla tego sportu? – zaproponował radny Włodzimierz Pietrus. Z kolei Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Anna Korfel-Jasińska poinformowała radnych, że zapisy o współpracy pomiędzy klubami sportowymi a dyrektorami szkół mogą znaleźć się w planowanym Programie Rozwoju Sportu. Podobny pomysł zaproponował radny Wojciech Krzysztonek. – Może należałoby stworzyć program sportowy finansowany przez Miasto i dzielnice, by szkoły mogły dostawać środki na czyszczenie i obsługę sprzątającą. Tymczasowo moglibyśmy takie rozwiązanie zastosować – mówił radny.

Jak wyliczył dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego,  gdzie takie treningi już się odbywały, koszty kupna odpowiednich środków czyszczących oraz pracy osób sprzątających są zbyt wysokie. Taki koszt to 3000 zł miesięcznie. Ponadto sala po treningu jest wyłączona z użytkowania przez ok. 1,5 godziny, bo tyle trwa jej sprzątanie.

Jedynym miejscem, gdzie tego typu dyscyplina mogłaby być trenowana jest obecnie wspomniana już sala w Szkole Podstawowej nr 91. Placówka przyjmuje już drużyny ćwiczące piłkę ręczną z klejem (m.in. drużynę AGH) i posiada zarówno środki czyszczące klej, jak również specjalistyczny sprzęt i osoby, które go obsługują. Jednak niestety nie ma już miejsc (harmonogram użytkowania sali sportowej jest rozpisany do czerwca), by klub mógł tam przeprowadzać treningi. Przewodniczący Komisji Sportu i Kultury Fizycznej Stanisław Moryc poprosił dyrekcję SP nr 91, by przedstawiła Komisji harmonogram użytkowania sali i informacje o umowach, jakie zawarła z użytkownikami sali. Może uda się wygospodarować również wolny termin dla drużyny UKS Krakowiak 85?