górne tło

„Syberia. Głosy z Północy” – zaproszenie na wystawę

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na wystawę pt. „Syberia. Głosy z Północy”. Nową ekspozycję można oglądać od piątku, 16 października, w siedzibie muzeum przy ul. Krakowskiej 46.

„Połączenie Krakowa z syberyjską Północą jest namacalne i trwałe, piękne i zaskakujące. Na wystawie można zobaczyć to, co z Syberii przywieźli ludzie powracający z zesłania, będącego karą za udział w powstaniu styczniowym, a także ci, którzy wyjechali w tamte strony dobrowolnie, by przeżyć przygodę oraz zdobyć bogactwa.

(...)

Ale to na wystawie obecność i zesłańców, i podróżników staje się realna. W pozornym pustkowiu spotykali ludzi – żyjących nad Cieśniną Beringa Czukczów, Aleutów, Koriaków, Ewenów z górskich osad Kamczatki, Selkupów z lasów w okolicach rzeki Taz i Nieńców z kanińskiej tundry oraz Półwyspu Jamalskiego. Całkiem niedawno także badacze Muzeum Etnograficznego w Krakowie wyruszyli na spotkanie mieszkańców tamtych stron i o tych spotkaniach również opowiadamy.

Wystawę współtworzą również zwierzęta i duchy: te z przeszłości i te jak najbardziej współczesne. Wszystkie te głosy cicho snują północną opowieść. Posłuchajcie” - zachęcają organizatorzy wystawy.

Wystawa bazuje na wynikach współczesnych badań terenowych na Syberii prowadzonych przez MEK w latach 2016–2019. Badania zostały sfinansowane ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, w ramach projektu pn. „Antropologiczna reinterpretacja kolekcji syberyjskiej ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie pochodzącej od polskich badaczy Syberii XIX wieku”. Projektem kierowała prof. UJ dr hab. Grażyna Kubica-Heller, a badania prowadzili Andrzej Dybczak, Jacek Kukuczka i Magdalena Zych.  

Więcej informacji na stronie internetowej etnomuzeum.eu.