górne tło

Deklaracja współpracy KEGW z Leuven

Liderem w obszarze partycypacji i zaangażowania mieszkańców w lokalne zmiany jest nasze miasto bliźniacze Leuven, które właśnie zdobyło tytuł Europejskiej Stolicy Innowacji 2020. A co zrobi Kraków? Spróbuje odwzorować kilka sprawdzonych praktyk i przenieść je z Leuven na rodzimy grunt.

Jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna podpisała deklarację o współpracy z belgijskim partnerem i niebawem za przykładem Leuven mieszkańcy Krakowa będą wskazywać co i gdzie trzeba zrobić, by było u nas tak jak w Europejskiej Stolicy Innowacji.

Przedmiot współpracy

Wszystko wskazuje na to, że będzie to budowa ogrodu deszczowego oraz zielonego i przyjaznego otoczenia dla wybranej szkoły, w której brakuje tego typu infrastruktury. Wszystko oczywiście w ścisłej współpracy i pod czujnym okiem mieszkańców. Nad wdrażaniem nowatorskich pomysłów w życie będą czuwali nasi partnerzy z Leuven.

Czego może nas nauczyć Leuven?

Na pewno wprowadzania serii ambitnych inicjatyw, które przyspieszyły w Belgijskim mieście zmiany systemowe. Leuven tak jak i Kraków jest miastem uniwersyteckim, które wciąż ma ogromny apetyt na naukę oraz utrzymanie motywacji swoich obywateli do wprowadzania zmian. Każdy może się wypowiedzieć i pomóc w procesie wspólnego zmieniania miasta. Wspólnie można wybrać szkołę, przy której brakuje zieleni, albo rośliny i rozwiązania, które zmienią jej oblicze. To mieszkańcy, żyjący najbliżej problemu wskażą miejsce do zmiany. A później zadbają o nie jak o swoje. Przed nami pierwsze projekty i spotkania, liczymy na Was!

Mieszkańcy zaangażowani w miasto

Ponad dwie trzecie ludności Europy mieszka na obszarach miejskich. Miasta generują problemy, ale również ich rozwiązania. Rozwój nauki, techniki, angażowanie mieszkańców i urzędników w sprawy ich lokalnego środowiska – wszystkie te działania mogą służyć łagodzeniu skutków zmian klimatycznych.