górne tło

13 października – Dzień dawcy szpiku

Święto dawstwa szpiku i leczenia nowotworów krwi obchodzi się w Polsce od 2002 roku.

Szpik kostny jest niezbędny w leczeniu nowotworu krwi. Rak krwi atakuje system krwionośny oraz samą krew, szpik i układ limfatyczny. Dla wielu chorych jedynym sposobem na pokonanie choroby jest przeszczep komórek macierzystych od zgodnego dawcy, a jedynie 30%  potrzebujących znajduje „bliźniaka genetycznego” w rodzinie. Wszyscy inni zdani są na niespokrewnionych dawców, a prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniej osoby wynosi 1:20 000 lub jest jeszcze mniejsze. Dlatego tak ważna jest świadomość każdego z nas, że możemy uratować czyjeś życie. Świadomość, czyli wiedza skutkująca działaniem…

Święto dawcy jest okazją do uhonorowania tych, którzy oddali szpik i komórki krwiotwórcze po to, by dać szansę drugiej osobie na powrót do zdrowia. Nie wydaje się to bohaterstwem, a raczej oczywistością, a jednak tak nie jest. W Polsce zarejestrowanych jest ponad 1 700 000 potencjalnych dawców. Czy to dużo czy mało – odpowiedzmy sobie sami. Od 2008 roku rejestruje ich Fundacja DKMS, której misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepu szpiku. Fundacja działa jako niezależna organizacja non-profit, posiada status Organizacji Pożytku Publicznego.

Natomiast „Światowy dzień dawcy szpiku” (World Marrow Donor Day - WMDD) ustanowiony przez Światowe Stowarzyszenie Dawców Szpiku (WMDA)  obchodzony jest 19 września. WMDA dysponuje rejestrami dawców komórek macierzystych i krwi pępowinowej z całego świata reprezentując 25 milionów osób deklarujących gotowość pomocy zarejestrowanych w 52 krajach.