górne tło

LWÓW ODKRYWA KARTY

Czy jest coś, co chcielibyście wiedzieć o Lwowie, ale wstydzicie się zapytać? Poznajcie nasze ukraińskie miasto partnerskie w pigułce, a gdy warunki na to pozwolą – koniecznie się tam wybierzcie!

1. HISTORIA. Lwów został założony w 1256 r. przez księcia Daniela Halickiego i otrzymał swą nazwę na cześć książęcego syna – Lwa. Lew do dziś figuruje w herbie miasta. W toku swojej burzliwej historii Lwów wchodził w skład aż 8 państw: Księstwa Halicko-Wołyńskiego, Cesarstwa Austro-Węgierskiego, Rzeczpospolitej, Imperium Rosyjskiego, Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, ZSRR i wreszcie – po okresie nazistowskiej okupacji - niepodległej Ukrainy.

Lwów historia lew

2. GEOGRAFIA. Położony zaledwie 50 km od granicy z Polską i UE, Lwów lubi się określać jako centralne miasto Europy Wschodniej. Z liczbą mieszkańców ponad 800 tys. stanowi ono ósme miasto Ukrainy. Co piąty jego mieszkaniec jest studentem! Porównując swoje miasto z Pragą czy Krakowem pod względem „klimatu kulturalnego”, lwowianie dodają, że pod względem „klimatu w ogóle” najbliżej im chyba do… Londynu. Wszystko przez często zalegające we Lwowie mgły i deszcz, który – zdaniem tuziemców – zaczął tutaj padać jeszcze w 1256 r…

Lwów pogoda

3. TOPOGRAFIA. Genezy nazw niektórych ulic Lwowa próżno szukać w podręcznikach historii Ukrainy czy miejskich kronikach. Ulice Abrahama Lincolna, George’a Washingtona czy… Johna Lennona mogą się tu prezentować egzotycznie, ale efekt „Wow!” w książce telefonicznej gwarantowany! Lwów ma także „artystyczną” ulicę o wielu nazwach, która każdego roku jest rozszerzana o kolejny człon. To dawna ul. Archiwna, która dzisiaj jest ulicą Bergmana, Felliniego, Truffauta, Illenko, Paradżanowa i Tarkowskiego. W centrum miasta znajdziemy też ulicę Krakowską!

Lwów ul. Krakowska

4. DZIEDZICTWO. Lwia część zabytkowej architektury Ukrainy zlokalizowana jest – jakżeby inaczej! - we Lwowie, który w 1998 r. wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na terenie miasta znajduje się 2500 zabytków – to aż 55% dziedzictwa kulturalno-historycznego Ukrainy. Z uwagi na wyrafinowaną architekturę Lwów był nazywany też „małym Paryżem” i nawet zagrał Paryż w filmowej adaptacji powieści Aleksandra Dumasa „Trzej muszkieterowie”.

Lwów zabytki

5. RELIGIA. Lwów jest najbardziej wielowyznaniowym miastem Ukrainy, szczyci się swoją tolerancją i otwartością. Na jego terenie działają 104 świątynie różnych obrządków religijnych: żydowskie synagogi, muzułmańskie meczety, kościoły rzymsko i grecko-katolickie, kościół ormiański, cerkwie prawosławne Moskiewskiego i Kijowskiego Patriarchatu, a także inne - pomniejsze. Wielowyznaniowość kształtuje tutaj kulturę, a nawet jest częścią miejskiego marketingu: wizerunki wież różnych świątyń figurują na oficjalnym miejskim logotypie! Znajdująca się niedaleko dworca kolejowego cerkiew pod wezwaniem św. Olgi i Elżbiety, to najwyższa budowla Lwowa. Po rekonstrukcji w 2014 r. można tutaj wejść na platformę widokową wieży mierzącej aż 88 m.

Lwów kościół ormiański

6. MUZYKA. Lwów rozbrzmiewa klasycznie i nowocześnie. To tutaj na przełomie XVIII i XIX wieków mieszkał i tworzył Franz Xaver Wolfgang Mozart – syn słynnego Amadeusza zwany też „Lwowskim Mozartem”. Tutaj w 1896 r. otworzono pierwszą we wschodniej Europie operę, we wspaniałym gmachu autorstwa prof. Zygmunta Gorgolewskiego i z kurtyną namalowaną przez Henryka Siemiradzkiego. Tutaj debiutowała ukraińska wokalistka Sołomija Kruszelnycka, która u boku legendarnego tenora Enrica Carusa podbijała później serca publiki w La Scali. We Lwowie powstał najsłynniejszy rockowy zespół Ukrainy – Okean Elzy, a organizowane tu muzyczne festiwale – dla fanów jazzu, etno, folkloru, ale także techno – nie mają sobie równych w skali kraju.

Lwów Muzyka

7. IT. Lwów zajmuje drugie – po stołecznym Kijowie – miejsce na Ukrainie w dziedzinie rozwoju sektora nowoczesnych technologii i IT. To właśnie lwowscy programiści opracowali popularną aplikację Skype. To we Lwowie Hollywood zamawiał efekty specjalne do takich filmowych hitów jak „Harry Potter”, „Hulk” czy „Spiderman”.

Lwów IT

8. WYNALAZKI. Lwów zawsze był miastem innowatorów i postępowców. Tutaj wynaleziono lampę naftową, tu w niebo poleciał pierwszy balon na gorące powietrze, na ulicę wyjechał pierwszy tramwaj, a na dworzec przybył pierwszy pociąg. Tutaj zaczęły działać pierwsze na terenie dzisiejszej Ukrainy szkoły, bank, poczta, profesjonalny teatr i drużyna piłkarska. Pierwszy piłkarski mecz (między drużynami Lwowa i Krakowa) także rozegrano tutaj - w Parku Stryjskim w 1894 r.

Lwów lampa naftowa

9. BIBELOTY PAMIĘCI. Jeżeli chodzi o ilość muzeów, miastu Lwów pozazdrościć mogą nie tylko miasta Ukrainy, wśród których jest on bezapelacyjnym liderem w „upamiętnianiu”. Działa tutaj aż 60 mniejszych i większych muzeów, od Muzeum Ziemi Lwowskiej poczynając, a kończąc na Muzeum Piwa czy Muzeum Słoniny. Kulturalny krajobraz miasta uzupełniają liczne memoriały, tablice pamiątkowe oraz intrygujące pomniki. Obok postaci prominentnych działaczy i ważnych ukraińskich twórców, zobaczymy tu np. pomniki Pabla Picassa czy Leopolda von Masocha  („wynalazcy” masochizmu), ale także Pomnik Plecaka Wędrowca, Pomnik Uśmiechu, Pomnik Kominiarza czy Pomnik Kawy!

Lwów pomnik kominiarz

10. SMAKOWITE TRADYCJE. A skoro mowa o kawie… Zdaniem lwowian, kawę i piwo człowiek powinien spożywać w ilościach (przynajmniej) równych wodzie jeżeli chce zdążyć „ze wszystkim” i przy tym nie zwariować. Powołując się na chlubne austro-węgierskie tradycje, lwowianie nie tylko otworzyli znakomite kawiarnie, ale także zainwestowali w pierwszą oficjalną Kopalnię Kawy na Ukrainie. Smak ulubionego napoju najlepiej uzupełni oryginalna Lwowska Czekolada, szlachetna galicyjska strucla albo pączek znany tutaj pod wdzięczną nazwą „pampuch”. Ten ostatni tak doskonale wpisał się w lwowskie klimaty, że ma nawet własne święto!

Lwów kawa

Ty także odkryj smaki Lwowa! Weź udział w konkursie "Selfie z kawą" i wygraj lwowsko-krakowski zestaw kawowy! Szczegóły TUTAJ

Więcej ciekawostek o Lwowie znajdziecie w cyklu "Dawno temu w pewnym mieście"