górne tło

Kraków – miasto akademickie. Felieton radnej Małgorzaty Jantos

Kraków jest miastem akademickim. Do wyboru mamy 33 uczelnie, z czego 19 to szkoły niepubliczne. Liczbę studentów w  mieście szacuje się na ponad 220 tys. Mamy więc czym się chwalić. Jesteśmy najpopularniejszym miastem wybieranym przez absolwentów szkół średnich. I czujemy się z tego powodu bardzo dumni. Oczywiście Kraków bardzo dużo zyskuje dzięki studentom. To korzyść dla mieszkańców, którzy wynajmują mieszkania, to radość dla właścicieli pubów, kawiarni, kin, księgarń i wielu miejsc, które ożywiają się w momencie przybycia studentów.

W Krakowie funkcjonuje też jedna z najlepszych uczelni medycznych w kraju. Jednak to nie w stolicy Małopolski, ale w Lublinie powołano przy udziale samorządu Klaster Lubelska Medycyna, który stał się platformą współpracy i początkiem projektu związanego z turystyką medyczną. Lublin postanowił stać się miejscem, do którego przyjadą mieszkańcy bogatych krajów, aby tam się leczyć. Prezydent miasta  Krzysztof Żuk wychwalał osiągnięcia stomatologii lubelskiej:  „Chodzi o to, aby potencjał lubelskiej stomatologii przekuć w projekty biznesowe”. Misją lubelskiego klastra jest budowanie sieci wzajemnych powiązań, wymiany informacji, wiedzy i doświadczeń, mających na celu wsparcie rozwoju branży medycznej i pro-zdrowotnej w Lublinie.

We Wrocławiu, o czym już parokrotnie pisałam, w Urzędzie Miasta działa Biuro do Współpracy z Uczelniami Wyższymi. Do jego zadań należą m.in. wsparcie wrocławskich uczelni w realizacji zapisów Prawa o szkolnictwie wyższym, współpraca uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym, działania związane ze wsparciem rozwoju talentów akademickich we Wrocławiu. Poza tym Biuro wspiera  Wrocławskie Centrum Akademickie. Urząd miasta dofinansowuje koła naukowe, organizacje i grupy studenckie. Zupełnie nową, tegoroczną inicjatywą prezydenta i Wrocławskiego Centrum Akademickiego jest Fundusz Aktywności Studenckich (FAST) . Miasto zapewnia także wsparcie finansowe dla doktorantów i studentów wyjeżdżających za granicę w ramach Studenckiego Programu Stypendialnego. W tym roku już po raz dziewiąty ogłoszono nabór do IX edycji Miejskiego Programu Wsparcia Partnerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Sektora Aktywności Gospodarczej „Mozart”.  Ciekawą propozycją jest wykorzystywanie potencjału wrocławskich szkół wyższych w ramach Wszechnicy Miejskiej. Jest to program popularyzujący naukę i sztukę. Do przeprowadzania wykładów urząd miejski zaprasza wybitnych wrocławskich  i światowych naukowców. Inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem środowiska akademickiego i mieszkańców Wrocławia.

Współpraca Lublina czy Wrocławia ze środowiskiem akademickim jest imponująca. Ciekawe inicjatywy łączące potencjał akademicki z życiem miasta obserwujemy także w innych miejscach Polski. Kraków również współpracuje z uczelniami. W zeszłym roku Prezydent Miasta Krakowa i osiem krakowskich uczelni wyższych podpisali porozumienie o wspólnym działaniu na rzecz studentów niepełnosprawnych. Gmina zadeklarowała pomoc w nawiązaniu współpracy uczelni ze szkołami średnimi w celu informowania uczniów z niepełnosprawnościami o wsparciu edukacyjnym, jakie oferują poszczególne uczelnie.

Poza tym przyznawane są stypendia dla wyróżniających się studentów i absolwentów wyższych uczelni. Wybitni naukowcy otrzymują nagrody Miasta Krakowa. W 2008 r., a więc 12 lat temu została podpisana umowa o współpracy Prezydenta Miasta z ośmioma krakowskimi uczelniami. Może nadeszła pora na zweryfikowanie ponad dekady tejże współpracy i jej ocenę? A może już czas na podpisanie  umowy z większą liczbą uczelni?

W krakowskim Wydziale ds. Przedsiębiorczości i Innowacji istnieje samodzielne Stanowisko ds. Współpracy z Krakowskim Ośrodkiem Naukowo-Akademickim (zakres działalności można poznać na stronie www.krakow.pl). Kraków, jak się wydaje, mógłby wciąż jeszcze więcej skorzystać z tego, że jesteśmy jednym z największych miast akademickich, mającym na pewno najlepsze uczelnie. Oczekujemy na inicjatywy urzędników Prezydenta, jak i nowo wybranych władz krakowskich uczelni.

Małgorzata Jantos, Przewodnicząca Komisji Kultury i Ochrony Zabytków

Tekst ukazał się w dwutygodniku Kraków.pl