górne tło

Kultura na wyciągnięcie ręki

- To wyjątkowa na skalę Polski platforma, która ma budować wizerunek Krakowa na świecie – tak o Play Kraków mówił podczas posiedzenia Komisji Promocji i Turystyki Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury. Radni dyskutowali też o najmie krótkoterminowym.

- Można powiedzieć ze Play Kraków to taka barka, na której wyselekcjonowane materiały związane z krakowską kulturą płyną w świat. Jednocześnie ta platforma ma być bramą do Krakowa – dodawał Robert Piaskowski. To jedyne tak innowacyjne miejsce w sieci w Polsce pełne miejskiej kultury. Wielkie muzyczne widowiska, spektakle teatralne, recitale czy spotkania z pisarzami z całego świata – to wszystko można zobaczyć na Play Kraków, którego operatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Na Play Kraków można zobaczyć wydarzenia związane z festiwalami: OFF Camera, Sacrum Profanum czy Festiwalem Conrada. – Dzięki aplikacji na urządzenia mobilne można mieć kulturę na wyciągnięcie ręki. To taki nasz krakowski Netflix – mówił Robert Piaskowski. Radny Łukasz Sęk pytał, jak finansowana jest platforma oraz czy planowane jest włączenie do niej wydarzeń sportowych, do których przez epidemię i obostrzenia mieszkańcy mają utrudniony dostęp. – Do tej pory wydatkowane zostało 200 tys. zł, chcielibyśmy by w przyszłorocznym budżecie została wpisana kwota 1 mln zł. Nie dysponujemy środkami, aby wydarzenia sportowe zagościły na platformie – odpowiadał Robert Piaskowski.

Apel do instytucji unijnych

O najmie krótkoterminowym mówiła radnym Elżbieta Kantor, dyrektor Wydziału ds. Turystyki. Obecnie w Krakowie jest 1660 zarejestrowanych obiektów (dla porównania w 2018 r. było ich 699) świadczących najem krótkoterminowy, które dysponują 31 tys. 758 miejscami noclegowymi. - Dla porównania w Krakowie jest 181 hoteli, w których jest 22 tys. miejsc noclegowych. Radny Tomasz Daros, przewodniczący Komisji pytał m.in., co w przypadku, gdy właściciel prowadzi najem krótkoterminowy bez wpisu do rejestru. – Podlega między innymi postępowaniu mandatowemu – mówiła dyrektor Elżbieta Kantor.  W marcu 2020 r.  22 europejskie miasta, z silnie rozwiniętym sektorem turystyki tj. Amsterdam, Praga, Kraków, Paryż, Dortmund, Bordeaux, Bruksela, Berlin, Florencja, Barcelona, Bolonia, Porto, Ateny, Kolonia, Frankfurt, Helsinki, Londyn, Mediolan, Monachium, Utrecht, Walencja, Wiedeń - podpisały się pod apelem do unijnych instytucji, postulując stworzenie nowych, jednolitych regulacji, w ramach których platformy oferujące turystyczny najem krótkoterminowy miałyby obowiązek m.in. udostępniać miastom dane dotyczące wynajmu.