górne tło

Kolejny krok do lepszego powietrza w Krakowie i Małopolsce

Radni sejmiku województwa małopolskiego przyjęli nowy program ochrony powietrza. Dokument będzie miał wpływ na działania gmin w województwie w obszarze jakości powietrza w ciągu najbliższych trzech lat. Za opowiedziało się 33 radnych, 4 wstrzymało się od głosu.

– Dla Krakowa to szczególnie istotne biorąc pod uwagę fakt, że część zanieczyszczeń dociera do miasta spoza jego obszaru. Pomimo kilku lat intensywnej wymiany palenisk, musimy jeszcze położyć nacisk na ograniczenie emisji transportowej, a gminy w Małopolsce na pewno przyspieszyć wymianę starych kotłów – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

O problemie dyskutowano również podczas niedawnej konferencja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, która odbyła się 24 września. Program ochrony powietrza na szczeblu wojewódzkim podejmuje także kwestie tzw. działań krótkoterminowych. Więcej o nowym POP tutaj.

– Postulowaliśmy większą liczbę kontroli pieców w sezonie grzewczym, aby aktualizowany dokument uchwalany przez sejmik był skutecznym prawem, a nie martwy, zwłaszcza że obecny POP był realizowany w niecałych 20 proc., potrzebne są restrykcyjne przepisy żeby jakość powietrza w Krakowie i poza miastem poprawiała się w szybszym tempie, a mieszkańcy mogli swobodnie przebywać na świeżym powietrzu – zaznacza Ścigalski.

W tym sezonie grzewczym pomocnymi w uzyskiwaniu dofinansowania, wspomaganiu mieszkańców w likwidacji kotłów i montażu instalacji odnawialnych źródeł energii w gminach Metropolii Krakowskiej (sąsiadujących z Krakowem) będzie 44 ekodoradców, którzy mają działać w ramach projektu EKO-TEAM. W marcu 2020 r. gminy Metropolii podpisały umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na 90-procentowe dofinansowanie kosztów zwiększonego zatrudnienia. Całkowity budżet tego zadania wynosi ponad 12 mln zł.