górne tło

Światowy Dzień Turystyki

W 1979 r., decyzją Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO), uchwalono Światowy Dzień Turystyki. Święto to obchodzimy corocznie 27 września.

Celem tego dnia jest podniesienie świadomości roli, jaką turystyka odgrywa w lokalnych i światowej społeczności. Jak wpływa ona na uznawane przez nas wartości, a także na życie kulturalne, społeczne, polityczne czy ekonomiczne mieszkańców różnych krajów i regionów.

Nie ulega wątpliwości, że dla wielu państw to właśnie turystyka jest głównym motorem rozwoju gospodarczego i pozytywnych zmian. Z kolei z perspektywy ich obywateli – podróżowanie stało się nie tylko nieodłącznym atrybutem niektórych aktywności zawodowych czy modnym sposobem na wypoczynek, ale wręcz współczesnym modus vivendi – sposobem na życie.

To właśnie dlatego turystyka jest branżą, która została najbardziej dotknięta przez pandemię COVID-19. Liczne restrykcje czy wręcz zakazy podróżowania nie tylko pokrzyżowały nasze prywatne plany, ale przede wszystkim będą miały negatywny wpływ na lokalną gospodarkę miast i regionów, które – jak Kraków – należą do czołówki europejskich i światowych destynacji turystycznych.

Pamiętając, że turystyka kształci, rozwija i wzbogaca, jak wiele światowych metropolii Kraków stawia obecnie na rozwój jej lokalnej odsłony. Czekając zatem na pokonanie pandemii – doceń znaczenie turystyki i Bądź turystą w swoim mieście!