górne tło

„O demokracji. 20 lekcji z XX wieku” w MOCAK-u

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza nauczycieli i uczniów szkół ponadpodstawowych na cykl spotkań pt. „O demokracji. 20 lekcji z XX wieku”.

W ramach projektu klasy szkolne mogą wziąć udział w autorskich lekcjach-warsztatach inspirowanych książką pt. „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku” Timothy’ego Snydera – profesora historii Uniwersytetu Yale, specjalisty w zakresie dziejów Europy Środkowej i Wschodniej, historii nacjonalizmu i tematyce Holokaustu.

Każda lekcja będzie okazją do wspólnej refleksji w kontekście sztuki na jeden ze wskazanych przez Timothy’ego Snydera tematów:

  1. Nie bądź z góry posłuszny
  2. Broń instytucji
  3. Strzeż się państwa jednopartyjnego
  4. Weź odpowiedzialność za oblicze świata
  5. Pamiętaj o etyce zawodowej
  6. Miej się na baczność przed organizacjami paramilitarnymi
  7. Jeśli musisz nosić broń, bądź rozważny
  8. Wyróżniaj się
  9. Dbaj o język
  10. Wierz w prawdę
  11. Bądź dociekliwy
  12. Nawiązuj kontakt wzrokowy i prowadź niezobowiązujące konwersacje
  13. Uprawiaj politykę w sensie fizycznym
  14. Chroń swoje życie prywatne
  15. Wspieraj słuszne sprawy
  16. Ucz się od ludzi z innych krajów
  17. Nasłuchuj niebezpiecznych słów
  18. Gdy nadejdzie niewyobrażalne, zachowaj spokój
  19. Bądź patriotą
  20. Bądź tak odważny, jak potrafisz

Informacje organizacyjne:

Lekcje będą odbywały się we wrześniu i październiku, w terminach uzgodnionych z prelegentami i szkołami.

Organizatorzy planują, że zajęcia zostaną przeprowadzone w MOCAK-u z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego. W przypadku w przypadku pogorszenia się sytuacji epidemicznej dopuszczają możliwość spotkań w formie zdalnej.

Przewidziany czas lekcji dla jednej klasy to godzina zegarowa, w zależności od pytań oraz zaangażowania uczniów czas ten może być przedłużony. Cena lekcji wynosi 2 zł od ucznia, zajęcia mogą odbywać się w grupach do 30 osób. Bilet na zajęcia uprawnia do zwiedzenia aktualnie trwających wystaw.

Uczestnicy dostaną także najnowszy zeszyt z serii „Twórcza Kolekcja”, którego tematem jest zaangażowanie społeczne, prezentujący prace Ákosa Birkása, Leopolda Kesslera, Sándora Pinczeheliego i Jarosława Kozłowskiego.

Zgłoszenia:

Ponieważ każdemu tematowi lekcji będzie poświęcone tylko jedno spotkanie, liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia oraz dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem mailowym: projekt@mocak.pl lub telefonicznie: 12 263 40 35 (od wtorku do soboty, w godzinach 11–19).