górne tło

#EKOrEWOLUCJA: segreguj odpady, zdobywaj nagrody

Jesienią mieszkańcy Krakowa ponownie będą mogli zaangażować się w ekologiczne przedsięwzięcia na rzecz ochrony środowiska. W mieście rozstawiono trzy innowacyjne śmieciomaty, zbierające zużyte butelki plastikowe i puszki po napojach. Postawienie tego typu urządzeń było jednym z zadań zrealizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.

Sprzęt będzie działał na zasadach programu lojalnościowego, w którym zebrane punkty można wymienić na atrakcyjne ekogadżety. Specjalna aplikacja mobilna ułatwi nam sposób gromadzenia punktów oraz odbiór gadżetów. „Śmieciomaty z nagrodami” to rozwiązanie zaproponowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.

Śmieciomaty co do zasady mają edukować i zachęcać wszystkich zainteresowanych ekologią oraz dbałością o środowisko mieszkańców Krakowa, do regularnej segregacji plastikowych butelek oraz puszek po napojach. Butelki i puszki to w większości gospodarstw domowych towar, z którego nadmiarem się borykamy.

 

Skuteczna edukacja oraz wzajemne „zarażanie” siebie ekoentuzjazmem jest konieczne, ponieważ wciąż nie każdy wie, a są też i tacy, którzy nie chcą wiedzieć, że segregacja odpadów jest konieczna – tak samo, jak zgniatanie pustych butelek czy puszek przed wrzuceniem ich do kubła. Pełnoformatowa butelka zajmuje bardzo dużo miejsca w koszu, przez co automatycznie generujemy więcej nieczystości.

Urządzenia powinny rozwiązać codzienne problemy. Zalegające w domach odpady będzie można zgromadzić w trzech lokalizacjach:

Urządzenia wyposażone będą w aplikację mobilną ECO Portfel, którą będziemy mogli bezpłatnie pobrać na telefon w sklepach Google Play oraz AppStore. Stworzony system pozwoli nam kolekcjonować na indywidualnym koncie punkty i wymieniać je na EKOgadżety.

Co zrobić, żeby wymienić odpady na punkty?

Po uzbieraniu odpowiedniej liczby, można wymienić je na wybrany ekogadżet.

Miejsca odbioru ekogadżetów – w punktach InfoKraków:

Idea montowania śmieciomatów na terenie naszego miasta jest innowacyjna, ale świetnie wpisuje się w proekologiczne działania, które miasto prowadzi od kilku lat, m.in. przy pomocy trwającej aktualnie kampanii #EKOrEWOLUCJA. Tego typu działania mają edukować i uwrażliwiać mieszkańców na tematy związane z ochroną środowiska, ekologią i troską o naturę.