górne tło

Bądźmy odpowiedzialni

O sytuacji epidemicznej i zaletach szczepień z Lechem Kucharskim – Przewodniczącym Komisji Zdrowia i Uzdrowiskowej oraz lekarzem - rozmawia Katarzyna Maleta-Madejska.

Jest Pan ordynatorem w Szpitalu Specjalistycznym  im. Stefana Żeromskiego. Czy przy coraz większej liczbie zakażeń koronawirusem powinniśmy się bać nadchodzących miesięcy?

Lech Kucharski: Zbliża się okres jesienny, który grozi wzrostem infekcji organizmu wirusami o różnej etiologii, czyli wirusami grypy czy paragrypowymi. Niestety znaleźliśmy się w niespotykanej do tej pory sytuacji  pandemii wirusa SARS Cov-2. W przypadku wystąpienia covidu pacjent ma takie same lub podobne objawy, trudne do odróżnienia bez przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki, o której wiemy, że wymaga czasu od kilku do kilkunastu, a nawet więcej godzin w przypadku dużej liczby badań. Wynika to z dostępności pracowników laboratoriów mogących je wykonywać. Dostęp do miejsc, w których pobierane są wymazy, też nie jest łatwy z różnych powodów. Do tego liczba miejsc w szpitalach jest ograniczona z powodu braku personelu: pielęgniarek, lekarzy, ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych itd. Obawiamy się masowych zachorowań, którym nie będziemy w stanie podołać.

Czy szczepienia przeciwko grypie mogłyby pomóc?

LK: Bardzo ważna jest akcja szczepień przeciw grypie w tym roku, pomoże to ograniczyć liczbę zachorowań na grypę, czy złagodzić jej przebieg. Eksperci z WHO są również zdania, że szczepienie przeciwko grypie mogą pomóc organizmowi w razie infekcji koronawirusem w skutecznym zwalczaniu zakażenia. Jako lekarz i radny Miasta Krakowa apeluję o przystąpienia do masowych szczepień  przeciwko grypie. Musimy pamiętać o tym, że chronią one nie tylko zaszczepionych, ale i osoby, które nie mogą zostać zaszczepione z powodów zdrowotnych.

Czy Komisja Zdrowia i Uzdrowiskowa będzie wnioskować o dodatkowe środki na szczepienia?

LK: Do tej pory Urząd Miasta Krakowa i rady dzielnic w ramach akcji profilaktycznych przeznaczały rokrocznie środki finansowe na organizowanie szczepień dla pewnych grup mieszkańców, którzy z nich, co mnie bardzo cieszy, chętnie korzystali. Chciałbym zwiększenia nakładów finansowych, o to będę zabiegał jako radny, zwłaszcza dla – zgodnie z ostatnimi rekomendacjami WHO – osób powyżej 65 roku życia, kobiet w ciąży, pacjentów obciążonych m.in. chorobami przewlekłymi układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, cukrzycą, nowotworami, pracowników ochrony zdrowia, służb niezbędnych dla zabezpieczenia prawidłowego funkcjonowania Miasta, w tym pracowników oświaty, o co szczególnie zabiega mój kolega radny Łukasz Wantuch. A także mieszkańców Krakowa znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Przy Prezydencie Miasta Krakowa działa specjalnie powołana grupa ekspertów, z przedstawicielami urzędu, radnymi (jestem jej członkiem razem z inicjatorką jej powołania radną dr med. Anną Prokop-Staszecką), która ma wypracowywać kierunki działania niezbędne dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Krakowa w dziedzinach, którymi zarządza Miasto. Najbliższe posiedzenie Komisji Zdrowia i Uzdrowiskowej poświęcone będzie sprawom szczepień, a kolejne przygotowaniem miejskich szpitali do pracy w warunkach pandemii w sezonie grypowym.

Co Pan doktor radzi mieszkańcom, by chronili się przed zakażeniem?

LK: W czasie pandemii najważniejsze jest przestrzeganie zaleceń dotyczących dystansu fizycznego, właściwego używania maseczek – zakryte muszą być usta i nos, rękawiczek, dezynfekcji rąk, unikania zgromadzeń w zamkniętych pomieszczeniach, a w przypadku wystąpienia objawów infekcji niezwłoczny kontakt z lekarzem, izolacja domowa do czasu ustąpienia objawów. Odpowiedzialność za siebie i drugiego człowieka to rzecz najważniejsza. Apeluję też do radnych, urzędników miejskich o dawanie dobrego przykładu i konsekwentne egzekwowanie właściwych zachowań. Ważne są też inne szczepienia jak np. przeciwko pneumokokom wywołującym zapalenie płuc, meningokokom – wywołującym zapalenie opon mózgowych, krztuścowi czy półpaścowi. Podczas wywiadu nie jestem w stanie wszystkiego wyjaśnić, dlatego zachęcam do kontaktu z lekarzami POZ.


Lech Kucharski – radny Miasta Krakowa, Przewodniczący Komisji Zdrowia i Uzdrowiskowej, lekarz internista, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych Specjalistycznego Szpitala im. S. Żeromskiego, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie.

Tekst ukazał się w dwutygodniku Kraków.pl