górne tło

Z zaproszeniem do schroniska

Radni z Komisji Infrastruktury podczas wyjazdowego posiedzenia mieli okazję obejrzeć Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie, przyjrzeć się pracy lekarzy i wolontariuszy w lecznicy, a przede wszystkim obejrzeć warunki w jakich żyją zwierzęta.

Średnio rocznie schronisko przyjmuje ok. 3000 zwierząt. W 2019 roku przyjęto 1578 psów oraz 1613 kotów. Ponadto schronisko opiekuje się również innymi zwierzętami, są to m.in.: chomiki, myszy, króliki i fretki. Co roku schronisko odnotowuje ok. 2000 adopcji. Chętniej adoptowane są koty, w 2019 roku do nowych domów trafiło 1220 kotów i 1087 psów.

Radni mieli okazję zobaczyć zarówno teren i budynki, gdzie przebywają psy i koty jak również nowo wybudowane obiekty, gdzie będą przebywać zwierzęta. Jednak najważniejszym miejscem, jakie zobaczyli, była lecznica. Na co dzień pracuje tam sześciu lekarzy weterynarii oraz jeden technik. To oni dbają, by nierzadko ciężko chore zwierzęta uzyskały pilną pomoc. Rocznie lecznica dokonuję ok. 650 zabiegów w zakresie ortopedii, neurochirurgii, rehabilitacji, onkologii czy radiologii. Dzięki środkom Gminy Miejskiej Kraków, jak również od beneficjentów prywatnych lecznica została wyposażona w nowoczesny sprzęt weterynaryjny.

Radna Małgorzata Jantos zwróciła uwagę, iż instytucja jest dobrze prowadzona, co potwierdzają częste kontrole, między innymi Najwyższej Izby Kontroli. Ale potrzebne są także kontrole ze strony Rady Miasta.

- Należy wspomnieć również o wspaniałej inicjatywie Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, czyli oknach życia dla zwierząt. Schronisko dzięki temu może zaopiekować się zwierzętami i szybciej mogą trafić do adopcji – wspomniała radna Grażyna Fijałkowska.

„Okna życia” przeznaczone są tylko dla psów i kotów. W Krakowie mamy trzy okna: przy ul. Floriańskiej w siedzibie KTOZ, przy ul. ul. Chłopskiej 2A w Prokocimiu oraz w hotelu dla psów Szarikton na ul. Łużyckiej 111A w Podgórzu Duchackim.

Przewodniczący Komisji Infrastruktury – Jacek Bednarz zawnioskował, by prezentację z działalności Schroniska przedstawiono również na najbliższej sesji Rady Miasta Krakowa.