górne tło

Kraków nieodkryty: zegarMISTRZYNI z Kazimierza

Alicja Zioło, prowadząca profil Chodźże na wycieczkę, licencjonowana krakowska przewodniczka z 9-letnim stażem pracy w zawodzie, w ramach kampanii „Kraków nieodkryty” radzi, co ciekawego zobaczyć w mieście, jakie miejsca odwiedzić i z jakiej perspektywy – być może po raz pierwszy – spojrzeć na Kraków.

Rzemiosło zazwyczaj kojarzy się z mężczyznami i typowo męskimi zawodami – kowal, szewc, stolarz. A jednak na krakowskim Kazimierzu można również znaleźć niezależne kobiety – rzemieślniczki, które od lat prowadzą swoje zakłady. Kiedy zaczynały, często były pierwszymi kobietami w swojej branży.

Świetnym przykładem może być warsztat przy ulicy Starowiślnej 86, w którym króluje zegarmistrzyni - Anna Wawrykiewicz. Zawód odziedziczyła po ojcu, Bronisławie Greszczuku – jego zakład przy ul. Starowiślnej 57 istniał od 1956 roku. To wtedy, na skutek burzy politycznej i odwilżowych przemian w Polsce stało się możliwe prowadzenie swojego biznesu. Obecny zakład przejęła po swoim poprzedniku, Stefanie Okrzesiku, który prowadził go właśnie od lat 50. Krakowianie mogą znać to miejsce dzięki zegarowi na zewnątrz, blisko przystanku tramwajowego, który bezbłędnie wskazuje godzinę. Steruje nim zegar - matka, który można zobaczyć w środku. Tam też wśród wielu rodzinnych pamiątek wisi najprawdziwszy zegar z kukułką. To nie lada gratka dla dzieci!

Jeśli chcesz usłyszeć więcej o wyjątkowych krakowskich kobietach, dołącz do wycieczki w sobotę, 23 sierpnia. Ponieważ Alicja bierze udział w akcji #zwiedzajKraków, posiadacze karty #zwiedzajKrakow, Karty Krakowskiej, Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem i Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+ mogą liczyć na 20 proc. zniżkę na wszystkie wycieczki!

zegarmistrz