górne tło

Bulwar[t] Sztuki, czyli maraton kulturalny w Nowej Hucie

Bulwar[t] Sztuki w ogrodzie teatru Łaźni Nowej trwa w najlepsze i zaprasza do wspólnego spędzenia czasu jeszcze do niedzieli, 16 sierpnia. Sprawdźcie, co w nadchodzących dniach zaplanowano w programie letniego maratonu kulturalnego w Nowej Hucie.

W literackim ogniu z dziennikarzem Jackiem Hugo-Baderem

Reporter „Gazety Wyborczej” Jacek Hugo-Bader, dwukrotnie nominowany do nagrody literackiej Nike, będzie kolejnym gościem Małgorzaty Wach w cyklu „Literacki ogień” na Bulwar[t]cie Sztuki. Podczas spotkania podzieli się wspomnieniami ze swoich podróży po Rosji, ale opowie też o książce, nad którą właśnie pracuje.

Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, góry Pamir, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 roku samotnie odbył wielomiesięczną podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku, którą opisał w „Białej gorączce”. Dwukrotnie uhonorowany nagrodą Grand Press i głównymi nagrodami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jego przedostatnia książka „Skucha” była nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i Nagrody Literackiej Nike, a także uznana przez „Magazyn Literacki Książki” za najlepszą książkę reportażową 2016 roku. Ostatnia napisana przez niego książka – „Audyt” ukazała się dwa lata temu.

W tej chwili, po raz pierwszy, opowie o rosyjskich szamanach i szamankach, czyli bohaterach książki, którą właśnie kończy pisać. – Myślałem o tej książce od kilkunastu lat. Wszystko zaczęło się w 2007 r. od mojej wyprawy w głąb Rosji. Zbierałem wtedy materiały do „Białej gorączki”. Jeden z reportaży, które się na tę książkę złożyły, był opowieścią o „rytuałach oczyszczenia”, które wykonują szamani w Republice Tuwy (syberyjska część Rosji). Kiedy zacząłem się bliżej temu tematowi przyglądać, okazało się, że w Rosji jest o wiele więcej ludzi świadczących „usługi magiczne”, niż lekarzy i ludzie chętniej korzystają z ich pomocy, niż z pomocy medyków. Sam - rzecz jasna - również się takim rytuałom poddałem i to nie jeden raz! – mówi Jacek Hugo-Bader.

Terytoria intymne i granice otwarte – dwa projekty, dwa nabory

Ostatni dzwonek, aby dołączyć do dwóch projektów artystycznych w Łaźni Nowej. Pierwszy z nich – „Terytoria intymne”, to projekt adresowany do pań. Osoby czujące się kobietami, niezależnie od wieku, zapraszane są do wspólnej pracy teoretyczno-praktycznej pod okiem choreografki i performerki – Renaty Piotrowskiej-Auffret.

– Z perspektywy cielesnej – spróbujemy wytworzyć praktyki ruchowo-choreograficzne oparte na poczuciu wspólnoty, słuchaniu i doświadczaniu swojego ciała oraz na mocy, która może się wytworzyć we wspólnym tańcu. Będziemy inspirować się figurami i fenomenami ofiary i czarownicy, zarówno historycznymi, jak i współczesnymi. Punktem wyjścia do pracy będą fragmenty ruchowe lub praktyki z tworzonych przeze mnie spektakli – zapowiada Piotrowska-Auffret.

Warsztaty zaplanowano od 10 do 14 sierpnia. Ostatniego dnia odbędzie się pokaz dla publiczności.

Szczegóły, pełny harmonogram wydarzeń, a także informacje o wejściówkach  na stronie internetowej teatru Łaźnia Nowa.