górne tło

Święto Narodowe Szwajcarii

1 sierpnia (sobota) - na pamiątkę powstania w 1291 r. Konfederacji Szwajcarskiej – swoje  Święto Narodowe obchodzi Szwajcaria.

To właśnie w tym dniu na łące Rütli przedstawiciele trzech pra-kantonów (Uri, Schwyz i Unterwalden) zawarli przysięgę (Rütlischwur), uzgadniając wspólnie sojusz obronny (głównie przeciwko Habsburgom). Sprzymierzając się w ramach „wieczystego związku”, zawiązali oni Federację (Eidgenossenschaft), dając początek państwowości szwajcarskiej.

Samo Święto zostało ustanowione w 1891 r. - w 600. rocznicę założenia Konfederacji - a dniem wolnym od pracy stało się dopiero od 1994 r. Każdego roku 1 sierpnia Prezydent Konfederacji lub członek Rady Federalnej wygłasza przemowę z historycznego miejsca złożenia przysięgi.

A jak sami Szwajcarzy świętują ten dzień? Radośnie i kolorowo! Małe i duże miejscowości dekorowane są szwajcarskimi flagami, organizowane są parady i koncerty. Wielu Szwajcarów spotyka się tego dnia na ognisku lub grillu w gronie przyjaciół i rodziny. Tradycyjnie o godz. 20.00 rozlega się bicie dzwonów wszystkich kościołów, dzieci zapalają lampiony, dorośli organizują ogniska lub uczestniczą w pokazach sztucznych ogni. Najbardziej spektakularne pokazy pirotechniczne zobaczyć można w Zurychu, Genewie i Bazylei.

Pomimo, iż tegoroczne obchody będą zupełnie inne, wszystkim Szwajcarom i zaprzyjaźnionej z Krakowem Solurze życzymy wszystkiego dobrego!