górne tło

Sierpień w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

Zajrzyj pod podszewkę Kazimierza; odkryj muzykę, która pomoże przy ciężkiej pracy; sprawdź, co można zaśpiewać o ziołach. To wszystko przygotowało dla swoich odwiedzających w sierpniu Muzeum Etnograficzne w Krakowie.

Kazimierz od podszewki | samoobsługowa gra miejska

Muzeum Etnograficznym w Krakowie zaprasza na podróż w czasie i przestrzeni przez siedem wieków (pod)krakowskiego Kazimierza. Dwanaście zadań i związanych z nimi miejsc. Okruchy wspomnień, zdjęcia i stare plany. Echa wielkiej historii i ślady codziennych wyborów kolejnych pokoleń mieszkańców. A wszystko to zapisane w przebiegu ulic, murach domów, wyglądzie pozornie znanych miejsc.

Materiały niezbędne do wzięcia udziału w grze znajdują w kasie Muzeum Etnograficznego w Krakowie, w budynku kazimierskiego Ratusza przy placu Wolnica 1, w godzinach otwarcia Muzeum, czyli od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-19.00 z wyłączeniem godzin 13.00-15.00 przewidzianych na dezynfekcję przestrzeni wspólnych.

Zadania można rozwiązywać samodzielnie, w duecie, z przyjaciółmi, z rodziną. Po wykonaniu wszystkich zadań należy wrócić do kasy Muzeum, podać odszyfrowane hasło i odebrać nagrodę!

Nagrodą za podanie poprawnego hasła, które zostanie wpisane na karcie znajdującej się w zestawie, okazane w kasie Muzeum, będzie karta wolnego wstępu do Muzeum. Karta jest ważna do końca 2020 roku. Uprawnia do wielokrotnych, bezpłatnych wejść na wystawę stałą dla 2 osób.

Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum, oraz na wydarzeniu na Facebooku.

Łącze Rozśpiew | Pieśni o ziołach | 19 sierpnia, w godzinach 18.00–20.00

Łącze Rozśpiew to warsztaty etnograficzno–śpiewacze online dla dorosłych. Muzeum zaprasza na nie bez względu na to, czy chce się rozpocząć przygodę ze śpiewem tradycyjnym, czy śpiewa się już od lat.

Tematyka pieśni koresponduje z rocznym cyklem obrzędowym. W sierpniu motywem przewodnim spotkań będą zatem pieśni o ziołach. Uczestnicy skupią się na odkrywaniu relacji z własnym głosem, ciałem i samymi pieśniami. Zbadają w praktyce różne oblicza swojej muzykalności.

Każdy z uczestników w najbardziej komfortowym, najciekawszym dla siebie miejscu będzie mógł skorzystać z ćwiczeń wokalnych, inspiracji, wspólnoty oraz z samych pieśni. To właśnie z ich pomocą wejrzeć będzie można w świat przekonań obecnych w kulturze tradycyjnej i dowiedzieć się, co symbolizowały, przed czym przestrzegały, jakie treści ze sobą niosły.

Warsztaty śpiewacze prowadzone są przez Sabinę Krauze – nauczycielkę śpiewu, która prowadziła również cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem zajęcia muzyczno-śpiewacze „Wstęp do Rozśpiewu” w Muzeum Etnograficznym.

Wydarzenie na Facebooku

Formularz aplikacyjny

Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Etnograficznego

Muzeum Etnograficzne bierze udział w akcji #zwiedzajKraków zorganizowanej w ramach kampanii Kraków nieodkryty. Dzięki tej inicjatywie można liczyć na 20-procentową zniżkę na rozmaite atrakcje – począwszy od biletów wstępu do muzeów, po zakupy i usługi oferowane przez lokalnych przedsiębiorców; dodatkowe informacje tutaj. Żeby otrzymać rabat, wystarczy przy kasie okazać jedną z kart miejskich: Kartę Krakowską, Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem, Krakowską Kartę Rodzinną 3+ lub  kartę #zwiedzajKrakow (otrzymują ją osoby, które spędzą przynajmniej jedną noc w obiekcie noclegowym mającym status partnera programu).