górne tło

Więcej możliwości, aby wesprzeć akcję #DajżeKompa

Ciężko przewidzieć, co czeka uczniów i nauczycieli we wrześniu. Jeśli nauka zdalna, to trzeba być do niej sprzętowo przygotowanym. Dlatego akcja #DajżeKompa nadal gromadzi i przekazuje komputery uczniom – w Krakowie czeka na nie jeszcze około tysiąca osób. Organizatorzy, którzy wciąż szukają darczyńców, uruchomili również zrzutkę, aby zebrać środki na serwisowanie sprzętu.

Z analiz GUS wynika, że blisko 20 proc. gospodarstw domowych w polskich miastach nie posiada żadnego urządzenia z dostępem do internetu. Podobnie jest w Małopolsce. Do akcji #DajżeKompa zgłosiło się 1366 potrzebujących osób z Krakowa, a organizatorzy apelują, by w wakacje pomóc im w skompletowaniu sprzętu.

– Mamy listę dzieci, które potrzebują komputera, zgłoszonych przez naszą stronę internetową i zweryfikowaną przez dyrektorów krakowskich placówek oświatowych. Potrzeby są ogromne. Chcemy zrobić wszystko, aby ci uczniowie po wakacjach nie odczuli braku sprzętu. To nasz priorytet na lipiec i sierpień. Wyłączamy na ten czas formularz zgłoszeń dla potrzebujących i skupiamy się na poszukiwaniu sprzętu – mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Dzięki hojności osób prywatnych, a także lokalnych firm udało się przekazać już 400 komputerów. Niestety potrzeby są nadal ogromne i brakuje blisko tysiąca sztuk sprzętu, aby zapewnić pomoc wszystkim zweryfikowanym potrzebującym.

Ponieważ nie wszyscy posiadają sprzęt komputerowy, który mogą oddać na cele akcji, organizatorzy uruchomili zbiórkę pieniędzy na stronach serwisu zrzutka.pl. Jej celem jest przede wszystkim zebranie środków na doposażenie serwisowanych komputerów.

– Wiele firm zdecydowało się na oddanie swojego sprzętu np. bez dysków twardych, niektórym sprzętom brakuje karty sieciowej czy ładowarki, dlatego musimy dokupić brakujące części. Prosimy o wsparcie naszej zbiórki. Każda, nawet drobna wpłata, może pomóc w przygotowaniu kolejnego komputera dla potrzebującego dziecka – mówi Piotr Pachota z firmy Fixit, która zajmuje się serwisowaniem sprzętu w ramach akcji #DajżeKompa.

Mimo że inicjatywa wspiera dzieci i nauczycieli z krakowskich szkół, teraz pomóc może każdy, niezależnie od lokalizacji.

Kraków umie pomagać!

Nauczanie on-line zaskoczyło wszystkich, zarówno nauczycieli, jak i uczniów oraz ich rodziców. Można oszacować, że konieczność współdzielenia komputerów i laptopów między rodzeństwem i rodzicami dotyka co najmniej miliona uczniów w całej Polsce. Pomoc komputerowa nadeszła od miast i gmin, a także akcji charytatywnych.

W samym Krakowie rodziny mogły liczyć na sprzęt podarowany od Urzędu Miasta Krakowa, a także na dodatkową pomoc dzięki charytatywnym inicjatywom. Akcja „Komputer dla ucznia” przekazała 81 komputerów, a pomoc ogólnopolska nadeszła także z „Uwolnij Złomka” czy facebookowej grupy „Widzialna ręka”. Mimo chęci wolontariuszy, kilku miesięcy wytrwałej walki o zapewnienie sprzętu komputerowego i małych sukcesów nadal wiele dzieci ma problem z pracą zdalną. Wakacyjna chwila oddechu dla uczniów to dobry moment, aby zadbać o jeszcze lepsze warunki nauki on-line.

Jeśli chcesz podarować sprzęt wejdź na stronę internetową dajzekompa.pl. Dowiesz się więcej na temat wysyłki, minimalnych wymagań, a także kwestii prawnych. Jeśli chcesz wesprzeć zbiórkę pieniędzy, wejdź na stronę serwisu zrzutka.pl.