górne tło

MPK SA bada prowadzących zarówno na obecność alkoholu jak i narkotyków

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi prowadzonych przez MPK SA w Krakowie działań profilaktycznych dotyczących badań kierowców i motorniczych informujemy, że każdego dnia wszyscy prowadzący przechodzą badanie alkomatem. Dotyczy to zarówno tych prowadzących, którzy rozpoczynają pracę jak i tych, którzy ją kończą. Takie badanie na obecność alkoholu prowadzone jest przez inspektorów ruchu MPK także podczas pracy kierowców i motorniczych na linii.

Dodatkowo od 2016 roku MPK SA w Krakowie prowadzi badania prowadzących narkotestem. Z uwagi na warunki w jakich te badania muszą być prowadzone, do tej pory testy na obecność substancji psychotropowych przeszło ponad 80 proc. wszystkich prowadzących. W pierwszej kolejności testom została poddana grupa najmłodszych pracowników do 40. roku życia. Pozostali pracownicy zostaną przebadani tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Jednocześnie cały czas kierowcy i motorniczowie poddawani są wyrywkowym badaniom narkotestem (każdy prowadzący może się spodziewać takiego badania po przyjściu do pracy). Dodatkowo takie kontrole prowadzących zaczęła prowadzić również krakowska policja.

Wszystkie prowadzone przez MPK SA badania profilaktyczne wynikają wyłącznie z troski o bezpieczeństwo pasażerów, którzy podróżują krakowskimi tramwajami i autobusami.