górne tło

Nie żyje Ennio Morricone

Zmarł Ennio Morricone – wybitny włoski kompozytor i dyrygent, który w ostatnich latach często gościł w Krakowie. Swoją muzyką uświetnił obchody 750-lecie lokacji naszego miasta, jego twórczość była prezentowana podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, a koncerty w TAURON Arenie Kraków przyciągały tłumy słuchaczy.

Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej. Dwukrotnie został uhonorowany Oscarem. W trakcie trwającej ponad 60 lat pracy twórczej Ennio Morricone skomponował muzykę do ponad 500 filmów kinowych i telewizyjnych oraz ponad 100 niezależnych dzieł. Te, które najbardziej utkwiły w pamięci słuchaczy to: „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”, „Dawno temu w Ameryce”, „Za garść dolarów”, „Nietykalni” oraz „Misja”. Muzykę z „Misji” mogliśmy usłyszeć podczas koncertu „Cinema Chorale” zorganizowanego w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Ennio Morricone po raz pierwszy gościł w naszym mieście w 2007 roku – z okazji 750-lecia lokacji Krakowa zabrzmiała wówczas muzyka z m.in. dwóch filmów o Janie Pawle II „Karol - człowiek, który został papieżem” oraz „Papież, który pozostał człowiekiem".

W ostatnich latach kompozytor często gościł w Krakowie. Na jego koncertach w TAURON Arenie Kraków widownia była wypełniona po brzegi. W styczniu ubiegłego roku Ennio Morricone przyjechał do naszego miasta w ramach trasy koncertowej celebrującej 90-lecie swoich urodzin.