górne tło

Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

Listy rekrutacyjne do krakowskich liceów ogólnokształcących, techników oraz szkół branżowych I stopnia stopniowo się zapełniają. Termin składania wniosków o przyjęcie na rok szkolny 2020/2021 upływa 10 lipca. W samorządowych szkołach na ósmoklasistów czeka łącznie ponad 9,8 tys. miejsc.

Licea ogólnokształcące oferują w tegorocznej rekrutacji 4540 miejsc, technika – 3775 miejsc, a branżowe szkoły I stopnia – 1513 miejsc. Od września br. miasto będzie prowadzić o jedno liceum mniej – z końcem sierpnia kończy działalność XXXIII LO; od wielu lat nie odbywała się tam nauka ze względu na brak kandydatów (rozwiązany zostanie też Zespół Szkół nr 3 przy ul. Harcmistrza Stanisława Millana 16).

Oferta edukacyjna krakowskich szkół jest bogata i zróżnicowana, a w dodatku co roku pojawiają się w niej nowości – m.in. nowe zawody, w których kształcić się może krakowska młodzież.

W nadchodzącym roku szkolnym Technikum Komunikacyjne nr 25 (w Zespole Szkół nr 1) oraz Technikum Elektryczno-Elektroniczne nr 7 (w Zespole Szkół Elektrycznych nr 1) uruchomią kształcenie w zawodzie technik programista. Osoba, która je ukończy, zyska biegłość w tworzeniu stron, aplikacji internetowych i baz danych, będzie potrafiła nimi administrować, a poza tym projektować, programować i testować aplikacje.

Ponadto wspomniane Technikum Elektryczno-Elektroniczne nr 7 będzie kolejną szkołą oferującą naukę w zawodzie technik automatyk. To również fach z przyszłością – automatyka jest branżą, która przeżywa bardzo szybki rozwój, a automatycy mogą znaleźć zatrudnienie w wielu zakładach pracy.

Branżowa Szkoła I stopnia nr 11 (w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 1) od nowego roku szkolnego włączy do swojej oferty zawód kelnera.

Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczna rekrutacja znacznie różni się od poprzednich – nie tylko późno się rozpoczęła (15 czerwca), ale ma też nieco inny, ustalony odgórnie przez MEN harmonogram. Największą zmianą jest doraźna rezygnacja z naboru uzupełniającego – nie udałoby się go przeprowadzić w ustawowym terminie, czyli do końca sierpnia.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty mają zostać ogłoszone do 31 lipca. Dlatego, zgodnie z harmonogramem rekrutacji, od 31 lipca do 4 sierpnia absolwenci będą jeszcze mogli zmienić swoje wnioski rekrutacyjne, w tym także szkoły, do których kandydują.

Ważne, by pamiętać o terminach uzupełniania wniosków:

W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół wniosek o przyjęcie i wymagane załączniki mogą być przesyłane za pomocą środków komunikacji elektronicznej (PDF lub czytelne zdjęcie) – na adres e-mail szkoły pierwszego wyboru.

Kolejne ważne terminy to:

Rekrutacja do szkół prowadzonych przez Miasto Kraków odbywa się z wykorzystaniem informatycznego systemu rekrutacyjnego, dostępnego na stronie: internetowej krakow.e-omikron.pl.

W systemie rekrutacyjnym kandydaci mogą zapoznać się z ofertą szkół, kryteriami i zasadami punktacji oraz wypełnić wniosek o przyjęcie do szkoły (wniosek rekrutacyjny). Informacje o krakowskich szkołach samorządowych i niesamorządowych dostępne są również w Biuletynie Informacji Publicznej, w Portalu Edukacyjnym Miasta Krakowa oraz w serwisie Nasze Szkoły.

Wiele pomocnych informacji można znaleźć tutaj.