górne tło

Szkolny kanał „Otwarci na kulturę” nadaje z Tynieckiej

Od stycznia na Facebooku, a od kwietnia także na YouTubie, nadaje kanał „Otwarci na kulturę”, prowadzony przez nauczycieli i uczniów Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących przy ulicy Tynieckiej. Jak mówią jego twórcy, powstał z potrzeby lepszego kontaktu, jako platforma informacyjna i kulturalna. Obok nowinek z życia placówki można tu znaleźć nagrania bajek i opowiadań, które dla wychowanków czytają nauczyciele i krakowscy artyści.

Koordynatorami projektu są wicedyrektor Barbara Bogacka-Galon, nauczyciel orientacji przestrzennej Lucyna Zaleska oraz tegoroczny absolwent technikum i pomysłodawca całej inicjatywy Patryk Dudek. Idea zrodziła się już na początku tego roku, a potem świetnie sprawdziła w czasie pandemii.

Jako pierwszy powstał profil na Facebooku, gdzie zamieszczane są opisy miejsc i wydarzeń oraz materiały dotyczące zagadnień ważnych dla osób z dysfunkcją wzroku (jak np. audiodeskrypcja, dostępność muzeów i innych instytucji kultury, oferta fundacji działających na rzecz niewidomych).

Z kolei na kanale YouTubie codziennie ukazują się wiersze, bajki, opowiadania i czytanki w wersji audio. Do akcji czytania i nagrywania włączyli się „Przyjaciele i znajomi Tynieckiej” (absolwenci, rodziny uczniów, działacze krakowskich fundacji) oraz krakowscy artyści (do tej pory m.in. Grzegorz Kasdepke, Michał Rusinek, aktorzy Teatru Scena STU). Z początku czytanki nagrywane były domowymi sposobami, ale od kiedy do inicjatywy dołączył realizator dźwięku, wszystkie trafiają do internetu po profesjonalnej obróbce.

W wakacje koordynatorzy projektu nie przerywają kontaktu i nadal będą urozmaicali uczniom wolny czas. Zachęcają m.in. do udziału w akcji #Pokażgdziejesteś, w ramach której publikowane będą zdjęcia miejsc odwiedzanych przez podopiecznych szkół na Tynieckiej.

Dołącz na Facebooku: facebook.com

Posłuchaj na YouTubie: youtube.com