górne tło

„Gra w klasykę”, czyli Akademia Muzyczna z cyklem koncertów w ICE Kraków

Utalentowani młodzi artyści i wykładowcy krakowskiej uczelni muzycznej. Do tego przestrzeń Sali Audytoryjnej ICE Kraków, a w repertuarze między innymi Chopin, Schubert, Szymanowski, Rachmaninow i Prokofiew. „Gra w klasykę” to nowy cykl koncertów, który powstał we współpracy Akademii Muzycznej w Krakowie i Krakowskiego Biura Festiwalowego. Wszystkie jego odsłony są dostępne online – na Facebooku KBF.

– Dzięki tej współpracy internetowa przestrzeń już za chwilę mienić się będzie wszystkimi barwami muzyki, którymi otoczą nas wirtuozi związani z Akademią Muzyczną w Krakowie. W Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków wystąpią artyści, którzy swoją grą poprowadzą nas w najpiękniejszy świat dźwięków, gdzie muzyka staje się najwyższą wartością piękna. Wsłuchajmy się zatem w jej brzmienie, a pełni zachwytu odnajdziemy zaczarowany świat dostępny tylko dla tych, którzy go naprawdę szukają – zaprasza rektor Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Stanisław Krawczyński.

W ramach cyklu „Gra w klasykę” usłyszeć będzie można solistów oraz zespoły kameralne złożone ze studentów, doktorantów i wykładowców Akademii Muzycznej w Krakowie. Pierwsza transmisja odbyła się 5 lipca o godzinie 12.00. Cotygodniowe spotkania (a będzie ich aż jedenaście!) rozpoczął recital Aleksandry Dąbek – jedynej reprezentantki Krakowa biorącej udział w eliminacjach do przyszłorocznego konkursu chopinowskiego. Młoda pianistka, choć przygotowuje się dopiero do obrony dyplomu magisterskiego, zdążyła już zadebiutować w Carnegie Hall w Nowym Jorku. W jej wykonaniu usłyszeć będzie można nie tylko utwory Chopina, ale również Sonatę „Pastoralną” Beethovena i Passacaglię i fugę c-moll Bacha. Tego samego dnia wystąpi również wielokrotnie nagradzany trębacz Wojciech Kaszuba, który wraz z pianistką Wiolettą Fludą-Tkaczyk zaprezentuje dzieła od czasów baroku do współczesności.

– Na naszej scenie zagrało już blisko 200 artystów oraz zespołów – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora ICE Kraków oraz organizatora koncertów muzyki klasycznej. – Naszą misją jest jednak także promowanie lokalnych artystów, wirtuozów oraz osobowości, dlatego nasza współpraca z Akademią Muzyczną przyniesie same korzyści: muzyków związanych z Krakowem zobaczy szerokie grono odbiorców, zaś zrealizowane wydarzenia będą dostępne online przez długi czas. Istotna jest dla nas także wartość edukacyjna tego projektu – współpracujemy bowiem z jedną z najlepszych jednostek tego typu w Polsce.

W Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego występowali artyści cenieni na całym świecie – dotychczas gościliśmy tu znakomitych śpiewaków: Editę Gruberovą, Dianę Damrau, Elīnę Garančę, Philippe'a Jaroussky'ego, mistrzowskich instrumentalistów: Anne-Sophie Mutter, Isabelle Faust, Ivo Pogorelicia i Piotra Anderszewskiego oraz świetnego kompozytora Maxa Richtera. Wśród wybitnych dyrygentów znaleźli się m.in. Kent Nagano na czele Orchestre symphonique de Montréal, sir Simon Rattle wraz z London Symphony Orchestra i Philippe Herreweghe w towarzystwie Orchestre des Champs-Elysées.

Więcej w wydarzeniu: facebook.com