górne tło

Rusza rekrutacja na studia w UJ

1 lipca w samo południe ruszyła rekrutacja na studia pierwszego i drugiego stopnia oraz na jednolite studia magisterskie prowadzone w Uniwersytecie Jagiellońskim. Z powodu trwającej pandemii pierwotnie zakładane terminy rekrutacji musiały ulec zmianie.

– W związku z zaistniałą sytuacją, a więc przesunięciem terminów matur, podjęliśmy decyzje o dostosowaniu startu rekrutacji na studia I stopnia i studia jednolite, na które kandydaci będą mogli się rejestrować i wypełniać dane z wynikami matur od 1 lipca do 23 sierpnia – poinformował Piotr Szumliński, dyrektor Centrum Wsparcia Dydaktyki.

Podobnie jak w roku poprzednim, warunkiem rekrutacji będzie wynik z matury zdanej na poziomie rozszerzonym oraz dwujęzycznym w przypadku języków obcych. Taka decyzja wpisuje się w prowadzone już od kilku lat przez UJ działania mające na celu podnoszenie wymogów stawianych kandydatom.

Na studiach jednolitych magisterskich oraz pierwszego i drugiego stopnia w następnym roku akademickim przygotowano ponad 15 000 miejsc stacjonarnych oraz prawie 2 700 miejsc niestacjonarnych.

W ofercie dydaktycznej przewidziano kilka nowości. Studiować będzie można na sześciu nowych kierunkach, którymi są:

Rekrutacja na jednolite studia magisterskie oraz studia pierwszego stopnia potrwa od 1 lipca  do 23 sierpnia (wyniki podane będą 31 sierpnia). Nabór na studia drugiego stopnia zakończy się 13 lipca (tura podstawowa), a kandydaci dowiedzą się o jego rezultacie 21 lipca.

Rekrutacja jest prowadzona całkowicie elektronicznie poprzez stronę irk.uj.edu.pl. Opłata rekrutacyjna to 85 zł lub 100 zł za każdą dokonaną rejestrację.

W tym roku egzaminy wstępne na wybrane kierunki będą prowadzone w formie zdalnej, a procedury dostosowywane na bieżąco do potrzeb wynikających ze stanu epidemii.

W trakcie ostatnich miesięcy pakiet Office 365, a w szczególności usługi Teams odnotowały kolosalny wzrost zainteresowania na Uniwersytecie. Obecnie z tej platformy do komunikacji i nauczania korzysta codziennie ok. 24 tysięcy pracowników i studentów UJ, nawiązując średnio ok. 2 800 spotkań on-line dziennie.

Warto podkreślić, że jest to narzędzie uniwersalne, użytkowane również przez pracowników administracyjnych. Dzięki temu Teams staje się̨ ogólnouczelnianą metodą do komunikacji i współpracy między wszystkimi pracownikami i studentami UJ oraz prowadzenia synchronicznej, jak i asynchronicznej dydaktyki zdalnej.

Więcej informacji na stronie uj.edu.pl