górne tło

Muzeum Książąt Czartoryskich i „Cud światła…” ponownie otwarte

Po ponad trzech miesiącach od zamknięcia znów będzie można odwiedzić Muzeum Książąt Czartoryskich. Już od wtorku, 30 czerwca wyjątkowa kolekcja książąt Czartoryskich wraz z Damą z gronostajem Leonarda da Vinci została ponownie udostępniona zwiedzającym. Po krótkiej przerwie wraca także Gmach Główny z ekspozycją „Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce”.

Pałac Muzeum Książąt Czartoryskich to ostatni oddział Muzeum Narodowego w Krakowie otwierany po przerwie spowodowanej sytuacją epidemiczną. Tam prezentowana jest „najmłodsza” wystawa stała udostępniona przez MNK – w obecnym kształcie można ją oglądać dopiero od 20 grudnia 2019 roku. Od wernisażu do 11 marca zobaczyło ją już ponad 46 tys. osób.

Zwiedzających do Pałacu przyciąga gromadzona od przełomu XVIII i XIX w. historyczna kolekcja Czartoryskich, która zawiera zarówno  arcydzieła malarstwa (zwłaszcza Dama z gronostajem  Leonarda da Vinci oraz Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta czy obrazy Jana Matejki), jak i liczne memorabilia – bezcenne pamiątki historyczne, świadectwa dawnej kultury Polskiej i europejskiej.

Ze względu na duże zainteresowanie oraz ograniczoną ilość osób, które mogą przebywać w muzeum, ilość biletów na każdy dzień jest ograniczona. Bilety dostępne są na konkretny termin oraz godzinę, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ich wcześniejszy zakup online bądź rezerwacja mailowa.

Od 30 czerwca ponownie otwarto także Gmach Główny, na początek udostępniona została wystawa „Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce”, natomiast wystawy stałe będzie można zwiedzać od 4 lipca.

W związku z ograniczeniami wynikającymi ze stanu zagrożenia epidemicznego Muzeum Książąt Czartoryskich będzie otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-17.00. Natomiast Gmach Główny będzie czynny od wtorku do soboty w godzinach 10.00-17.00, a w niedzielę - 10.00-16.00. W obu oddziałach dwa razy dziennie będzie miała miejsce przerwa techniczna (między 12.00 a 12.30 i 14.30 a 15.00).

We wszystkich oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie obowiązuje nakaz korzystania z maseczek lub innych osłon ust i nosa, konieczna jest także dezynfekcja rąk i utrzymywanie odstępów od innych osób. Zalecamy zakup biletów przez Internet, a w przypadku zakupu biletu w kasie – korzystanie z kart płatniczych. Więcej informacji o zasadach bezpieczeństwa i limicie osób w poszczególnych oddziałach znajduje się na stronie mnk.pl.