górne tło

Mądrze wesprzeć gospodarkę

O tym, jak stworzyć dogodne warunki dla inwestycji miejskich w czasach pandemii koronawirusa i jak przeciwdziałać jej skutkom, z radnym Jakubem Koskiem rozmawia Katarzyna Maleta-Madejska.

Jest Pan jednym z członków Zespołu ds. Przeciwdziałania Skutkom Epidemii Koronawirusa. Czym zajmuje się Zespół?

Jakub Kosek: Zespół zadaniowy został powołany, by zapobiec temu, co nas czeka w kontekście zamrożenia gospodarki, z którym mieliśmy do czynienia. To zamrożenie w sposób oczywisty powoduje zmniejszenie wpływów do budżetu Miasta oraz niestety niesie ze sobą kłopoty finansowe różnych grup społecznych, a szczególnie przedsiębiorców. Tym samym będziemy się zastanawiać nad skalą problemów finansowych Miasta oraz możliwościami przeciwdziałania szkodom, ale też pomocy tym najbardziej potrzebującym.

Pierwsze posiedzenia już się odbyły, proszę powiedzieć, o czym do tej pory dyskutowano?

JK: Na pierwszych posiedzeniach Zespół przyglądał się planowanym inwestycjom oraz sprawdzał, na jakim są etapie, które z nich mają status priorytetowy i są tak zaawansowane w swoich działaniach, że nie można ich odwołać, a które niestety będą musiały w tym roku jeszcze poczekać. To wszystko po to, by móc sfinansować deficyt. Mamy pewną trudność w ocenie sytuacji, gdyż nie ma jeszcze odpowiedniej ilości danych na temat spływania podatku, by móc stwierdzić, z jakim problemem się borykamy. Te dane mamy otrzymać w lipcu. Panuje natomiast zgodność co do tego, że wszystkie rozpoczęte inwestycje, tam gdzie są umowy, powinny być kontynuowane. Szczególnie te duże i strategiczne.

Czy są wśród nich inwestycje z Pana „terenu”, czyli północy Krakowa?

JK: Tak, to przede wszystkim tramwaj na Górkę Narodową, przebudowa al. 29 Listopada, przebudowa ulic Stelmachów i Piaskowej, czyli to, co akurat jest istotne dla tej części miasta, ale również dla innych rejonów.

A co z mniejszymi inwestycjami?

JK: Pewna grupa członków Zespołu uważa, że aby uchronić budżet przed negatywnym wpływem pandemii, nie należy kasować zadań i szukać oszczędności, lecz wesprzeć gospodarkę poprzez „rozmnożenie” inwestycji. Jeśli rzeczywiście zostanie poluzowana reguła finansowa, co jest zapowiadane przez rząd, a chodzi o stworzenie możliwości większego zadłużenia samorządów, wówczas zgodnie z tą sugestią należałoby wykorzystać tę możliwość i uruchomić kolejne inwestycje (w 2021 r.), a to mogłoby pozwolić na przetrwanie wielu firmom, dla których samorząd jest pewnym i stabilnym płatnikiem. Być może to również pozwoliłoby ochronić lokalną społeczność zarówno przedsiębiorców, jak i mieszkańców pracujących w tych firmach, i sprawić, aby utrzymali dochody. Tym samym mogłoby się udać zmniejszyć realne skutki kryzysu, także dla Miasta. Bo, jak wiadomo, dochody mieszkańców to podatki dla Miasta, więc jeśli chcemy pomóc Miastu, musimy pomóc mieszkańcom.

Czy w takim razie jest jakaś szansa na stworzenie linii tramwajowej na Azory?

JK: To trudne pytanie, ponieważ ten temat jest mi ogromnie bliski. Jednak już podczas poprzedniej dyskusji na temat budżetu była mowa o tym, iż ta inwestycja będzie przesunięta na lata 2022–2023. Być może to jest moment, by zastanowić się nad wcześniejszym rozpoczęciem tej inwestycji, ale te decyzje dopiero przed nami. W lipcu będziemy mieć pełen ogląd sytuacji budżetowej – dowiemy się, jakie wpływy powinny być na koniec roku – wtedy będzie można zastanowić się nad ewentualnym przyspieszeniem tego zadania.

Czy już wiadomo, jakich inwestycji na pewno nie uda się zrealizować w tym roku ze względu na pandemię koronawirusa?

JK: Obecnie większość przetargów kończy się poniżej kwot, które są zapisane w budżecie, więc widać, że rynek również stara się zareagować na tę sytuację i przyjąć zlecenia, choćby po to, by utrzymać pracowników i działalność. Jest pewna pula takich inwestycji, które w tym momencie „wypadły” z budżetu, ale nie jest powiedziane, że one nie wrócą. Znajdują się w zarządzeniach prezydenta, ponieważ uprawnienia związane ze zmianami przepisów pod kątem epidemii dały prezydentowi miasta możliwość przesuwania środków budżetowych, jeśli jest to związane z przeciwdziałaniem skutkom epidemii Covid-19. Tym samym część inwestycji była kasowana na rzecz wsparcia szpitali czy innych tego typu działań. Ostateczna decyzja, co się stanie z tymi zadaniami, jest jeszcze przed nami.

 

Jakub Kosek – radny Miasta Krakowa VII i VIII kadencji; pracuje w komisjach: Budżetowej; Infrastruktury; Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska; Sportu i Kultury Fizycznej; Kultury i Ochrony Zabytków oraz Kształtowania Środowiska; radny Dzielnicy IV Prądnik Biały

Tekst ukazał się w dwutygodniku Kraków.pl