górne tło

Kulturalny długi weekend w Krakowie!

Długi weekend z kulturą? Według nas to świetna propozycja na zbliżające się kilka dni w Krakowie. Kina proponują mnóstwo przedpremierowych seansów, muzea otwierają swoje drzwi i prezentują nowe wystawy. W koncertach możecie uczestniczyć zarówno online, jak i offline. Jedno jest pewne - nudy nie będzie! 

Rozpoczynamy od przedpremierowych pokazów w Agrafce i Kice! Na co mogą liczyć spragnieni nowości kinomani? W swoim zmysłowym, drapieżnym filmie "Nasz czas" Carlos Reygadas opowiada o małżeństwie w kryzysie, które na skraj przepaści prowadzi decyzja o otwarciu związku. W główne role, szalejącego z zazdrości Juana i jego zaangażowanej w romans z innym partnerki Esther, wcielili się sam reżyser i jego żona Natalia López. Seans w Agrafce w czwartek o godz. 17. Również w czwartek o godz. 19:30 Kika pokaże niemieckie “Obrazy bez autora”, czyli zrealizowany z rozmachem film oparty na historii życia malarza Gercharda Richtera. W piątek o godz. 20:30 Agrafka pokaże “Pojedynek na głosy”, brytyjską komedię o amatorskim chórze kobiecym, w którym o względy koleżanek będą rywalizować dwie zupełnie różne liderki. W KICE, również w piątek o tej samej porze, będzie można obejrzeć włoskiego “Zdrajcę”, który w zaskakujący, świeży sposób podejmuje temat mafii. Polecamy!

Jeśli nie kino tradycyjne, to samochodowe! Przy ul. Rozrywka znów obejrzymy dużo znanych i lubianych filmowych propozycji. W czwartek o godz. 18:30 będzie to oscarowy “Green Book”, a także o godz. 21 argentyńskie “Dzikie historie”. W sobotę będziecie mogli zobaczyć jeden z najważniejszych polskich filmów ostatnich lat czyli “Boże ciało” Jana Komasy. Co dla dzieci? “Urwis”, Śnieżka i fantastyczna siódemka”, Śnieżna paczka”...  Sprawdźcie repertuar na stronie FB Kina Samochodowego Rozrywka!

Nie odpuszcza też Kino Samochodowe KBF i po raz ostatni już zaprasza na parking vipowski przy Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w piątek i sobotę o godz. 21.30. W piątkowy wieczór zobaczymy “Green Book”, czyli historię niełatwej przyjaźni nieokrzesanego Tony’ego Vallelongi z czarnoskórym wirtuozem fortepianu, Donem Shirleyem. To przyjemne i budzące pozytywne emocje kino drogi ku pokrzepieniu serc. Z kolei w sobotę na ekranie pojawi się “Parasite” - pełen dzikiego humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji thriller o ludziach, którzy nigdy nie mieli się spotkać – biednych i bogatych, tych naprawdę uprzywilejowanych i tych zepchniętych do rynsztoków.

Zapraszamy na Wawel! Zamek Królewski na Wawelu otwiera drzwi i zaprasza zwiedzających na wystawy. Otwarcie muzeum odbędzie się w dwóch etapach, z zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa. W najbliższy piątek zostaną otwarte Prywatne Apartamenty Królewskie (1 piętro), a 27 czerwca Reprezentacyjne Komnaty Królewskie (2 piętro). Każdy zwiedzający apartamenty, będzie mógł po raz pierwszy zobaczyć dotychczas niedostępny Gabinet Włoski z wyjątkową kolekcją renesansowych obrazów Lanckorońskich. Na miłośników porcelany czeka specjalny pokaz, pośród bogatej, wawelskiej kolekcji porcelany miśnieńskiej znajduje się dzieło wyjątkowej klasy – serwis Sułkowskiego, wzbogacony ostatnio o nowe nabytki. Cały komplet będzie specjalnie eksponowany z okazji otwarcia. Wyjątkowy weekend!

Od soboty znów będziecie mogli odwiedzić Starą Synagogę przy ul. Szerokiej 24. Oddział Muzeum Krakowa zaprasza w szczególności na wystawę „Dzieje i kultura Żydów krakowskich”. W autentycznych wnętrzach dawnej bożnicy wystawa „Dzieje i kultura Żydów krakowskich” prezentuje m.in. najcenniejsze zabytki muzealnej kolekcji judaików. Uzupełnieniem tematu jest wystawa czasowa „Kazimierzanin”, która jest próbą pokazania współczesnego Krakowa i jego mieszkańców w kontekście przeszłości oraz obecnych, dynamicznych przemian, wpływających na zmianę wyglądu miasta i życie codzienne krakowian.

Już w piątek do Klubu Studio powróci zespół Meek, Oh Why? wraz ze swoim najnowszym albumem "Zachód" , a koncert będzie można zobaczyć online w ramach akcji #studiowsieci. Gościem specjalnym będzie SARSA! Meek, Oh Why? to pięcioosobowy zespół o unikatowym brzmieniu, balansujący pomiędzy wpływami muzyki elektronicznej, hip-hopu i nowoczesnego jazzu. Przy użyciu rapowanego słowa i nieograniczonej niczym otwartości muzycznej, zespół podczas koncertu w hipnotyczny sposób przeprowadza odbiorców przez podróż pełną skrajności, znajdującą jednak spójność pomiędzy wszystkimi elementami. Początek o godz. 20 na Youtube Klubu Studio. 

W Klubie Chicago Jazz przy ul. Sławkowskiej już w najbliższy piątek o godz. 20 Magda Bożyk zaśpiewa bardzo akustyczne wersje swoich kompozycji. Znalazły się one na dwóch dotychczas wydanych albumach wokalistki - “Yearning” oraz “Traces”. Będzie intymnie, czasem energicznie, z pewnością wyjątkowo!

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na kolejny wykład online z serii “Dojrzali do sztuki”. W ramach wykładu omówione zostaną dzieje wybranych gabinetów osobliwości i muzeów historii naturalnej, m.in. Kunstkammery Ole Worma, którego zbiory trafiły następnie do Muzeum Historii Naturalnej w Danii, świętującego w tym roku 150 rocznicę założenia American Museum od Natural History czy otwartej w 2010 w berlińskim meCollecotrs – współczesnej Wunderkamery należącej do niemieckiego kolekcjonera sztuki Thomas Olbrichta. Wykład (już w piątek o godz. 11) odbywa się w ramach wystawy „Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza”, którą można zobaczyć w Galerii MCK.

Nowa wystawa w Cricotece! “Tadeusz Kantor: Widma” prezentuje w większości nie pokazywane dotąd na stałej ekspozycji obiekty, przedmioty i kostiumy ze spektakli Teatru Cricot 2. W jaki sposób traumatyczne przeżycia oraz bieg historii wpłynęły na twórczość artysty? Jak historia determinuje rozwój sztuki? Ekspozycję można będzie oglądać w Cricotece od piątku do soboty w godz. 10.00–21.00 oraz w niedzielę w godz. 10.00–19.00. Polecamy!

Tegoroczna Noc Teatrów nie odbędzie się w tradycyjnej formie, jednak nie zabraknie wersji online tego wydarzenia! Krakowskie teatry stanęły na wysokości zadania i przygotowały wiele spektakli do obejrzenia na swoich stronach i kanałach społecznościowych. Teatr Łaźnia Nowa w sobotę o godz. 20 na kanale teatru w serwisie YouTube premierowo udostępni spektakl Krystiana Lupy „Maciej Korbowa i Bellatrix”, zrealizowany w koprodukcji z Teatrem IMKA w 2015 roku. Z kolei Teatr Ludowy również w sobotę o godz. 19 udostępni na kilka godzin spektakl „Zahipnotyzuj mnie. Piosenki Zygmunta Koniecznego” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Piękna muzyka i niezwykłe teksty. Usłyszymy kompozycje, które wszystkim nam od lat grają w duszy, w interpretacjach następnego pokolenia artystów. Aktorzy Teatru Ludowego i goście - wszyscy, którzy jeszcze raz wspólnie zechcą "zagrać dla Pana na harfie i na cytrze". Zapraszamy!