górne tło

WOPR pomaga

Krakowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe prezentowało swoją działalność radnym z Komisji Praworządności. Rozmawiano o bezpieczeństwie na Wiśle i innych zbiornikach wodnych oraz o finansach WOPR.

Radni dopytywali o źródła finansowania jednostki. - W tym i zeszłym roku dostaliśmy pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego. W tym roku środków nie starczyło na zapewnienie pełnej obsady dyżurów na dwa miesiące, czyli lipiec i sierpień. Resztę środków dokładamy z własnego budżetu, by zapewnić bezpieczną liczbę ratowników na miesiące wakacyjne – wyjaśniał Krzysztof Kuczała, wiceprezes WOPR.

Bogdan Klimek, Dyrektor Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wyjaśnił, ze jednostka może starać się o środki od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, jako pierwszego z wymienionych w ustawie, następny w kolejności jest samorząd województwa, natomiast wójt, burmistrz, prezydent może pomóc i zasugerował, by WOPR w Krakowie złożył wniosek do Prezydenta o wsparcie finansowe na  kwotę 15 tys. zł z przeznaczeniem na zakup benzyny.

Poza wspomnianym finansowaniem, WOPR może prowadzić własną działalność, np. przy zabezpieczaniu imprez masowych organizowanych na wodzie, czy przy wodzie.

– Takich imprez masowych, do których się zgłaszamy jest może 2-3 w roku. To są Wianki, Parada Smoków, które w tym roku zostały odwołane. Większość imprez i spotkań zabezpieczana jest zazwyczaj przez prywatne firmy, które również mają zgodę Ministra na wykonywanie ratownictwa wodnego. Natomiast te firmy wynajmują ludzi i opłacają ratowników za niegodne wynagrodzenie i my do takich stawek dla naszych ratowników nie zejdziemy. Dlatego często przegrywamy przetargi – tłumaczył wiceprezes WOPR w Krakowie.

WOPR w Krakowie powstało w 1971 r., a 6 lat temu uzyskało zgodę Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na wykonywanie ratownictwa wodnego zgodnie z Ustawą o Bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. WOPR prowadzi działania ratownicze, edukacyjne, zabezpiecza powodziowo Kraków, zabezpiecza imprezy odbywające się na obszarach wodnych, prowadzi stałe dyżury ratownicze. W roku 2019 WOPR przeprowadziło w Krakowie 121 interwencji, w 84 przypadkach udzieliło pierwszej pomocy, 48 osób zostało wyciągniętych z wody.