górne tło

Finał konkursu „Gramy dla Groteski” i spektakl na Dzień Dziecka

1 czerwca w Dniu Dziecka Teatr Groteska ogłosi wyniki niecodziennego konkursu „Gramy dla Groteski”, który w warunkach domowej kwarantanny twórczo zaangażował ponad 80 młodych wykonawców! I choć jury konkursowe zakończy swoje obrady w sobotę, to jednak do poniedziałku, 1 czerwca do godz. 12.00 możliwe będzie jeszcze głosowanie publiczności za pomocą ankiety dostępnej na stronie www.groteska.pl.

Przypomnijmy, iż konkurs „Gramy dla Groteski” miał być przede wszystkim formą artystycznej zabawy, w której na wirtualnej scenie teatru zadebiutować mogli młodzi widzowie Groteski. Warunek był tylko jeden – w dowolnej technice i z zaangażowaniem własnej wyobraźni (a jak pokazały nadesłane prace także z zaangażowaniem brata, siostry, rodziców, a nawet i całych klas szkolnych!) należało stworzyć własną inscenizację teatralną. Domowe teatrzyki mogły powstawać gdziekolwiek – we własnym pokoju lub w kuchni, na balkonie lub na strychu. Inscenizacje mogły być wymyślonymi historiami lub własną wersją dobrze znanych bajek z dzieciństwa.

Teatr Groteska nie zostawił swoich widzów bez warsztatowego wsparcia – konkurs poprzedziły internetowe lekcje dykcji, śpiewu, poprawnego mówienia i sprawnego poruszania się na scenie oraz wspólna budowa kukiełek, pacynek, marionetek i rekwizytów do teatru cieni. Zainteresowanie konkursem było tak ogromne, iż jury konkursowe zdecydowało się na przesunięcie terminu ogłoszenia wyników, by umożliwić każdemu internetową premierę nadesłanego filmu.

Zwycięzców konkursu poznamy już w najbliższy poniedziałek, ale to nie jedyna niespodzianka Teatru Groteska przygotowana na tegoroczny Dzień Dziecka!

Wprawdzie jeszcze nie w realu na scenie Groteski przy ul. Skarbowej 2, ale na stronie internetowej www.groteska.pl dla wszystkich dzieci dużych i małych, ciesząca się wielka popularnością „Pchła szachrajka” w reżyserii Anny Seniuk! Dotąd spektakl pokazywany jedynie we fragmentach muzycznych hitów, tym razem w całości dostępny będzie online przez cały poniedziałek, 1 czerwca.

Ale po 1 czerwca...świętowanie Dnia Dziecka z Teatrem Groteska się nie skończy!

Przez cały tydzień aż do piątku, 5 czerwca Teatr Groteska wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym organizuje codzienne spotkania z bohaterami bajek! Zaczynamy w Dzień Dziecka o godz. 11.00 i zapraszamy do Głównej Księgarni Naukowej, gdzie Lech Walicki jako Czarny Kot interpretować będzie „kocie” wiersze Ludwika Jerzego Kerna. Ich inspiracja pomoże nam później wspólnie narysować kociego bohatera. Ze względów bezpieczeństwa epidemiologicznego na spotkanie obowiązują wcześniejsze zapisy. Chętnych prosimy o wysłanie zgłoszeń mailowych na adres: kontakt@miastoliteratury.pl. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami. Liczba uczestników jest ograniczona!

W kolejne dni o godz. 18.00 na profilach FB Teatru Groteska i Krakowa Miasta Literatury UNESCO emitowane będą specjalnie zarejestrowane inscenizacje, z udziałem aktorów Groteski. Bajki czytać będą: Jakub Popławskijako Pan Impresario, Krzysztof Grygier jako Czarnoksiężnik, Bartłomiej Olszewski jako Szerszeń i Olga Przeklasa jako Nowa Pani. Interpretacje aktorskie (już bez udziału publiczności) zarejestrowane zostaną w księgarniach: De Revolutionibus Books&Cafe, Pod Globusem, Księgarni Książkoteka i Księgarni NOWA.

(Ty) Dzień Dziecka z Teatrem Groteska - szczegółowy program:

inscenizacja: Lech Walicki jako Czarny Kot. Spotkanie na żywo i wspólne rysowanie

Miejsce: Główna Księgarnia Naukowa (ul. Podwale 6) 

Emisja nagrania z wydarzenia o 18.00 na profilach Teatru Groteska i Krakowa Miasta Literatury UNESCO 

 

inscenizacja: Jakub Popławski jako Pan Impresario z Ale Cyrk!

Miejsce nagrania: De Revolutionibus Books&Cafe

 

inscenizacja: Krzysztof Grygier jako Czarnoksiężnik z Cudownej lampy Alladyna

Miejsce nagrania: Księgarnia Pod Globusem

 

inscenizacja: Bartłomiej Olszewski jako Szerszeń z Pchły Szachrajki

Miejsce nagrania: Książkoteka

 

inscenizacja: Olga Przeklasa jako Nowa Pani w stroju wiktoriańskim

Miejsce nagrania: Cafe NOWA Księgarnia