górne tło

Kultura w czasie kwarantanny. Odcinek 15 na Dzień Dziecka!

Ostatni, 15 odcinek naszego cyklu, przybliżającego w wersji online ikony kultury z różnych krajów, jest jednocześnie zapowiedzią nowej serii artykułów w naszym serwisie! Kartka z kalendarza zagości na naszej stronie już niebawem. Tymczasem posurfujmy po Internecie po raz ostatni w poszukiwaniu kulturalnych inspiracji i rozrywek na Dzień Dziecka. Zapinamy pasy dziecięcych fotelików i w drogę!

Oto święto zabawy z poważnym przesłaniem… Dzień Dziecka sięga swoimi korzeniami do początków ubiegłego wieku. Pomysł promowania działań na rzecz szczęśliwego i zdrowego rozwoju dzieci poprzez świętowanie idei różnorodności, kreatywności dziecięcej przyjaźni zrodził się w 1925 r. podczas międzynarodowej konferencji w Genewie. Data święta została ustalona na 1 czerwca, ale jego regularne obchody w Europie rozpoczęły się dopiero po II wojnie światowej. W 1954 r., w celu upowszechnienia idei Praw Dziecka (zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych), Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 20 listopada Międzynarodowym Dniem Dziecka. Jednak wiele krajów członkowskich Organizacji woli obchodzić święto w czerwcu – gdy dni są ciepłe, a szkoła coraz bardziej odległa… Nie brakuje także krajów, gdzie dzieci świętują np. w kwietniu (Turcja), maju (Japonia), sierpniu (Paragwaj), czy we wrześniu (Honduras).

Chociaż sporo krajów Europy stopniowo łagodzi restrykcje i ograniczenia związane z epidemią koronawirusa, musimy się niestety pogodzić, że wiele atrakcji dla dzieci, które chcielibyśmy zorganizować im w ramach Dnia Dziecka wciąż nie będzie dostępnych... Stawiając w tym dniu na aktywność „outdoorową” (o ile pogoda na to pozwoli) wybierzemy raczej rodzinny spacer, zamiast wycieczki do wesołego miasteczka. Park trampolin zastąpimy trampolinką we własnym ogródku, a seans w kinie – kinem familijnym na kanapie… Na szczęście rodzice znudzonych dzieci stanowią spory procent społeczeństwa, a co za tym idzie – dużą grupę odbiorców, o których walczą media społecznościowe i twórcy internetowych start-upów. Dzięki ich pomysłom, każdy dzień w domu dziecko może spędzić kreatywnie i pożytecznie!

Mo Willems Kennedy Center

Na początek coś dla miłośników kredek, farb i wycinanek. Jeżeli Centrum Kennedy’ego w Waszyngtonie (John F. Kennedy Center for the Performing Arts) – światowej klasy instytucja zrzeszająca artystów i promująca międzynarodowe projekty – kojarzy się Wam wyłącznie z poważnymi wydarzeniami, czas zapoznać się z jej dziecięcą odsłoną! W ramach akcji „Artysta w domu” (Artist-in-Residence at Home) Centrum prowadzi edukacyjno-rozrywkowe programy online dla dzieci. Kreatywne prace plastyczne dzieci wykonają tu pod kierunkiem znanego amerykańskiego pisarza i ilustratora Mo Willemsa. Dołączając do Lunch Doodles najmłodsi oczywiście ćwiczą angielski!

Taniec

Jeżeli macie w domu znudzoną baletnicę albo inny „wulkan energii” – spróbujcie zachęcić maluchów do kreatywnej zabawy z choreografią! Inspirujące mogą okazać się zajęcia prowadzone na Instagramie przez Debbie Allen (Debbie Allen Dance Academy) – znaną choreografkę i reżyserkę filmową. Pomimo swojego wieku artystka wciąż potrafi rozruszać największego ponuraka!

Legends of Learning

Legends of Learning to z kolei strona, której tytuł może się starszym dzieciom nie spodobać, ze względu edukacyjny aspekt… Zupełnie niesłusznie! Autorzy tego startupu wychodzą z założenia, że kluczem do rozwoju dziecięcych zainteresowań jest dobra zabawa. Z kolei jeśli chodzi o same zainteresowania – nie ma obecnie bardziej „pożytecznych” niż te, które zapoznają najmłodszych ze światem współczesnych technologii, programowania i IT. Strona oferuje spory program szkoleń i gier, rozwijających u dzieci myślenie algorytmiczne i kompetencje matematyczne. Znajdą się tutaj atrakcyjne propozycje zarówno dla początkujących (3 klasa podstawówki), jak i bardziej zaawansowanych informatycznie zawodników.

The Doctor is In

Dla maluchów ciekawych świata, którzy już teraz wykazują inklinacje naukowe i lubią zadawać pytania, polecamy dostępną na YouTube serię „The Doktor Is In”. Jej bohaterem jest sympatyczny paleontolog Dr. Hans Sues, który w krótkich odcinkach nie tylko prezentuje swoją związaną z dinozaurami kolekcję, ale także odpowiada na pytania dzieci. Zarówno te w stylu „Jakie dźwięki wydawał tyranozaur?”, jak i te bardziej życiowe, typu „Czemu mój kot wciąż wchodzi do pudełka?”.

Meduzy

Na stronie Mommy Poppins znajdziecie z kolei listę aż 64 eksperymentów z chemii i fizyki, które – ku uciesze młodszych i starszych - można bezpiecznie wykonać w warunkach domowych. Po serii udanych doświadczeń proponujemy pozostać w klimatach przyrodniczo-naukowych i zajrzeć do Monterey Bay Aquarium. Na oficjalnym kanale ośrodka możemy oglądać – na żywo lub z nagrania - transmisję życia mieszkańców oceanarium: meduz, żółwi morskich, ośmiornic, czy wydr uczących swoje maluchy pływać! Relaksujące i pocieszne!

Duolingo App

Podawane przez nas rekomendacje, to inicjatywy i strony zagraniczne, więc pamiętajcie, że nie znajdziecie tutaj materiałów w języku polskim, ale za to – świetną okazję do nauczenia dzieci języka! Jeżeli to właśnie nauka języków obcych jest dla Was priorytetem – albo ukochanym przez Wasze dzieci sposobem na zabicie nudy – koniecznie ściągnijcie sobie aplikację Duolingo App. To bardzo popularny, darmowy i efektywny sposób nauki języka obcego poprzez zabawę. Gdy już wasze pociechy opanują płynnie hiszpański, koreański, czy… gaelicki – cały świat z pewnością stanie przed nimi otworem!

I właśnie tego – najbardziej – życzymy im na Dzień Dziecka!

Wszystkie odcinki cyklu dostępne TUTAJ