górne tło

30-lecie samorządu terytorialnego [KONKURS]

30 lat temu odbyły się wolne, powszechne wybory do rad gmin. To wybory, które zmieniły Polskę. Wybory, które dały początek odrodzonej samorządności. Z tej okazji dla czytelników Magicznego Krakowa przygotowaliśmy kolejny konkurs z nagrodami.

W ostatnich miesiącach w zbiorach fotograficznych Urzędu Miasta Krakowa została zidentyfikowane powyższa fotografia.

Zdjęcie zostało wykonane dokładnie 30 lat temu – 29 maja 1990 roku – w gabinecie prezydenta miasta w Pałacu Wielopolskich. Przedstawia ważny i symboliczny moment w historii samorządu krakowskiego: ustępująca władza przekazała nowej władzy symboliczny klucz do bram miasta (klucz został zaprojektowany w latach 60. XX wieku przez prof. Wiktora Zina na okoliczność zakończenia remontu Wieży Ratuszowej na Rynku Głównym). Jerzy Rościszewski (z lewej na zdjęciu) od lutego sprawował urząd prezydenta miasta (został wybrany jeszcze przez Radę Narodową), a równocześnie wojewody krakowskiego.

Konkurs:

Jak nazywał się przejmujący władzę w mieście 29 maja 1990 r. nowy prezydent (na zdjęciu z kluczem w ręce)?

Tego dnia przejmujący władzę w mieście nowy prezydent został nominowany przez premiera Tadeusza Mazowieckiego na nowego wojewodę (do którego wciąż należało pełnienie obowiązków prezydenta). Nowo wybrana rada miasta wyłoni natomiast własnego, „samorządowego” prezydenta dopiero w czerwcu 1990 roku.

Odpowiedzi prosimy wysyłać do środy, 3 czerwca, do godz. 9.00 na adres e-mail: konkurs.mk@um.krakow.pl.

Spośród prawidłowych odpowiedzi zostaną wylosowane trzy komplety nagród. W skład każdego zestawu wchodzą: gra „Monopoly” (edycja Kraków) oraz publikacja „Symbole i insygnia Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa od średniowiecza po współczesność”.

Gra Monopoly Kraków

30-lecie samorządu - konkurs

Nagrody będzie można odebrać po zniesieniu ograniczeń w dostępie do Urzędu Miasta Krakowa lub – w indywidualnych przypadkach – po kontakcie telefonicznym z Kancelarią Prezydenta, tel. 12 616 17 59.

Więcej informacji o historii samorządu krakowskiego można znaleźć w serwisie poczetkrakowski.pl. Partnerami serwisu są: Archiwum Narodowe w Krakowie oraz Biblioteka Jagiellońska.