górne tło

Miasto dba o bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego

W związku epidemią koronawirusa i ograniczonym ruchem na ulicach wprowadzane są zmiany w jego organizacji, mające poprawić bezpieczeństwo. To odpowiedź na wnioski mieszkańców, organizacji i odpowiednich służb, a także na audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego i przejść dla pieszych.

Zmiany są wynikiem wspólnych działań miasta Kraków z wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

– Aktualna kumulacja zmian jest zbiegiem okoliczności obecnej sytuacji epidemicznej i reakcją na zmiany w mobilności (tzw. Tarcza Mobilności) jak i wdrożeń organizacji ruchu, które były zaplanowane już dawno, a dopiero teraz są realizowane, gdyż okres zimowy utrudnia mocno wprowadzanie organizacji ruchu. ZDMK zleca te prace dopiero na wiosnę, kiedy warunki atmosferyczne na to pozwalają. Wtedy też firmy przystępują do odnawiania oznakowania i ten sposób wdrożeń jest oszczędniejszy, gdyż starej organizacji ruchu już często nie widać i można wprowadzić nową na jej miejsce bez potrzeby usuwania starych rozwiązań, które i tak trzeba by odmalować jakby zmian nie było – mówi Łukasz Gryga, dyrektor Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu UMK.

Efektem tych działań było zatwierdzenie ponad 900 projektów stałej organizacji ruchu (rekordowa liczba w ciągu jednego roku), które mają porządkować organizację ruchu na całych ciągach ulicznych jak i w newralgicznych miejscach (wskazanych przez wnioskodawców, wynikających m.in. z analiz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – BRD).

 

Poprawa bezpieczeństwa i kompleksowe projekty dla całych ciągów:

Inne ciągi drogowe:

Udogodnienia dla komunikacji zbiorowej:

Poza pasem autobusowym na al. Andersa:

Skrzyżowania o nieczytelnych zasadach poruszania się:

Zmiany w ramach Tarczy Mobilności:

Przykładowe inne najnowsze projekty zmiany organizacji ruchu: