górne tło

Kraków ruszył z nowymi ekologicznymi programami

Mieszkańcy Krakowa mogą składać wnioski o dotacje w ramach trzech nowych miejskich programów: likwidacji instalacji grzewczych na paliwo stałe, rozwoju odnawialnych źródeł energii i termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Są one realizowane przez Wydział ds. Jakości Powietrza UMK.

Z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną mieszkańcy będą mogli składać wnioski:

W ramach programu likwidacji instalacji grzewczych na paliwo stałe wnioski o dotację na likwidację pieców i palenisk będą mogli składać mieszkańcy, którzy ubiegali się o dofinansowanie w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji, ale z przyczyn formalnych (np. przeciągającego się postępowania spadkowego) nie mogli uzyskać dotacji na zmianę systemu ogrzewania na proekologiczne. Co ważne z programu nie skorzystają osoby, którym została przyznana dotacja, ale inwestycja nie została przeprowadzona i rozliczona w terminie. Dotacja będzie przyznawana w wysokości do 60% kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację zadania.

Program rozwoju odnawialnych źródeł energii przewiduje dotacje do instalacji odnawialnych źródeł energii (pomp ciepła, kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych) w budynkach mieszkalnych i w lokalach mieszkalnych zlokalizowanych na terenie Krakowa.

Wysokość dotacji może wynieść do 60 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż:

Pierwszeństwo w rozpatrywaniu wniosków na zakup i montaż pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych będą mieli wnioskodawcy, którzy w czasie trwania Programu Ograniczania Emisji, złożyli wniosek o udzielenie dotacji celowej na wykonanie zadania inwestycyjnego z zakresu ochrony środowiska obejmującego instalację odnawialnego źródła energii (pompy ciepła, kolektorów słonecznych), jednak ze względu na wykorzystanie limitu środków finansowych przeznaczonych na ten cel, ich wniosek nie został rozpatrzony.

Zmiany przyjęte w programie termomodernizacji budynków jednorodzinnych dla Miasta Krakowa obejmują:

Nabory wniosków o dotacje w ramach programów potrwają do 30 czerwca.

Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc na numer Infolinii Wydziału ds. Jakości Powietrza UMK: tel. 12 616 88 48. Więcej informacji o naborach znaleźć można w Biuletynie Informacji Publicznej.

#EKOrEWOLUCJA,