górne tło

Kulturalny przewodnik weekendowy (nie tylko) online!

Krakowska kultura wraca do realu! A przynajmniej część muzeów otworzyła dla Was swoje drzwi - m.in. MOCAK czy oddział MNK w Sukiennicach. Nie zabraknie też zwiedzania online, chociażby podczas Wirtualnej Nocy Muzeów. Więcej informacji w naszym kulturalnym przewodniku na weekend!

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na wirtualny spacer po swojej najmłodszej Galerii Autorskiej Jerzego Dudy-Gracza! Już w najbliższy piątek o godz. 20 udostępnią na swoim Facebook’u link do spaceru. A co na wystawie? Malarstwo i grafika z kolekcji Wilmy i Agaty Dudy-Gracz. Możecie zobaczyć - nie wychodząc z domu - 91 prac Artysty dostępnych dla publiczności od stycznia 2020 r. w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni wystawienniczej. Polecamy!

Od wtorku 12 maja otwarty dla zwiedzających jest już MOCAK! Muzeum przygotowało aż 4 nowe wystawy: "Papież | The Pope" – wystawę zbiorowa poświęcona Janowi Pawłowi II, "Roman Ingarden_Filozof i fotograf", "Dialog z przestrzenią" oraz "Współczesne modele realizmu". Poza tym MOCAK przedłużył też następujące ekspozycje:  „II wojna światowa – dramat, symbol, trauma”, Guido Casaretto „Duchy materii”, Mikołaj Smoczyński „Ekspozycja prywatna”. Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli w godz. 11-19, a regulamin zwiedzania znajdziecie na ich stronie i FB.

W “normalnych” czasach w ten weekend wzięlibyśmy udział w Nocy Muzeów. Nic jednak straconego! Niektóre z instytucji zapraszają na Wirtualną Noc Muzeów! Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowało niespodziankę w oparciu o archiwalne materiały filmowe oraz produkcję zapowiadającą nową wystawę, sprawdźcie w piątek o godz. 19. Z kolei Muzeum Manggha od piątku do niedzieli będzie publikować materiały związane z ich motywem przewodnim. Będą to opowieści o duchach i demonach, ale oczywiście w japońskim wydaniu. Wspólnie zajmiemy się folklorem japońskim wraz z obecnymi w nim magicznymi i tajemniczymi istotami. Polecamy!

Narodowy Teatr Stary wciąż publikuje swoje archiwalne spektakle. W najbliższą niedzielę o godz. 19 na ich Youtube zostanie udostępniony klasyk - “Pan Tadeusz czyli Ostatni Zajazd na Litwie” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego! Spektakl miał swoją premierę na deskach teatru w 2011 roku. W głównych rolach zobaczycie m.in. Juliusza Chrząstowskiego, Jana Peszka czy Krzysztofa Globisza. Warto nadrobić!

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na kolejne warsztaty czytelnicze dla dzieci, tym razem pod hasłem “Jak zrobić mapę Bullerbyn?”. Jak  mówią organizatorzy: “podczas zajęć przeczytamy fragment książki „Dzieci z Bullerbyn" autorstwa szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren, przybliżymy niezwykłą historię związaną z mapą, jaką stworzyli bohaterowie książki, pokażemy różne rodzaje mam oraz damy wskazówki, jak samodzielnie stać się kartografem najbliższej okolicy”. Warsztaty na profilu MCK na Facebook’u w niedzielę o godz. 12:30.

Z kolei w niedzielę o godz. 16 na rodzinne warsztaty podróżnicze online zaprasza Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. Na warsztatach „Między Nami Indianami”, które opowiadają o Indianach Ameryki Południowej i Środkowej, dzieci będą mieć okazję m.in. dowiedzieć się, jak dzisiaj wygląda życie Indian, zobaczyć indiańskie stroje – ruany, poncha i kapelusze, posłuchać  indiańskich instrumentów, jak lluvia seca, fletnia Pana, marakasy czy guiro z Peru, Boliwii, Dominikany, Nikaragui i Gwatemali, a także zatańczyć do boliwijskiej muzyki i sprawdzić, jak wyglądają boliwijskie zabawki enchoque. Obowiązują wcześniejsze zapisy na wydarzenie!

Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera swoje drzwi dla zwiedzających! Na początek zaprasza do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Galeria czynna będzie od wtorku do soboty w godz. 10.00 - 17.00, w niedzielę w godz. 10.00 – 16.00. Codziennie w godz. 13.00 - 14.00 będzie zamykana z powodu dodatkowej dezynfekcji. Polecamy i czekamy na kolejne otwarte oddziały MNK, którymi będą: Gmach Główny, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego i Dom Józefa Mehoffera. Do połowy czerwca powinny zostać otwarte pozostałe oddziały.

E-Kino pod Baranami wciąż pokazuje najlepsze filmy! Oferta poszerza się z tygodnia na tydzień. Co nowego ma w repertuarze wirtualne kino? Możecie obejrzeć sobie jedne z najlepszych i najczęściej nagradzanych filmów 2019 roku czyli koreańskie “Parasite” oraz “Ból i blask” Pedro Almodovara. Poza tym polecamy najnowszy film Xaviera Dolana “Matthias i Maxime”, a także kilka ciekawych dokumentów: “Maiden”, “Antropocen: Epoka Człowieka” czy “Czyściciele internetu”.