górne tło

Kultura czyni człowieka – dołącz do dyskusji on-line

Czy zdalne doświadczanie kultury może w pełni zastąpić to tradycyjne? Czy transmisje sztuk teatralnych i koncertów staną się elementem naszej codzienności nawet po zakończeniu pandemii? Jak w tak trudnej sytuacji zarządzać instytucjami kultury i jaki plan mają ich organizatorzy na dalsze działania? Na te i inne pytania w dyskusji on-line zorganizowanej w ramach Inicjatywy Przystanek Idea przez Open Eyes Economy Summit odpowiedzą: Krystyna Janda, Katarzyna Janowska, Krzysztof Materna i Robert Piaskowski.

Powszechny dostęp do sztuki i dziedzictwa narodowego, który zapewniają instytucje kultury, pomaga w poszerzaniu horyzontów myślowych i pogłębia doznania estetyczne, a także wywiera istotny wpływ na życie społeczne. Twórcze przeżywanie sztuki jest procesem, który rozwija wyobraźnię, zwiększa tolerancję na nieznane dotychczas zjawiska, a jednocześnie zaspokaja nasze potrzeby.

Niespodziewana pandemia i idące za nią zamknięcie instytucji kultury postawiło przed ich organizatorami oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego niełatwe zadanie. Internetowe transmisje spektakli teatralnych, wirtualne wycieczki po muzeach oraz udostępnianie części zbiorów bibliotecznych w wydaniach internetowych to tylko niektóre z działań podjętych przez placówki kulturalne.

– Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi autami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury, to jednak wypadałoby mieć „własną” powiedział niegdyś Andrzej Sapkowski. Dlatego wprowadzone rozwiązania ułatwiają dostęp do rodzimej kultury osobom, które nie korzystały z jej zasobów przed wybuchem pandemii, a  dla tych, którzy regularnie odwiedzali muzea czy teatry to namiastka normalności w tej niezwykłej rzeczywistości.

Czy jednak zdalne doświadczanie kultury może w pełni zastąpić to tradycyjne? Czy transmisje sztuk teatralnych i koncertów staną się elementem naszej codzienności nawet po zakończeniu pandemii? Jak w tak trudnej sytuacji zarządzać instytucjami kultury i jaki plan mają ich organizatorzy na dalsze działania? Między innymi te pytania zostaną zadane uczestnikom dyskusji z cyklu Przystanek Idea towarzyszącej działaniom realizowanym w ramach Open Eyes Economy Summit (OEES- Międzynarodowy Kongres Ekonomii Wartości), którego kolejna edycja została zaplanowana na listopad.

W dyskusji wezmą udział: Krystyna Janda – Prezes Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury, dyrektorka artystyczna Teatru Polonia i Och-Teatru, Katarzyna Janowska – redaktor naczelna działu kultura, Onet.pl, Krzysztof Materna – aktor, reżyser i producent, Robert Piaskowski – pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury.

Dyskusja on-line odbędzie się dziś o godz. 18.00 na profilu FB Open Eyes Economy. Transmisję live ze spotkania można obejrzeć także na kanale YouTube. Dyskusja będzie tłumaczona na język migowy.