górne tło

Więcej kursów autobusów i tramwajów – statystyki

Od poniedziałku, 20 kwietnia, po wprowadzonych zmianach w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie tramwaje wykonują dziennie o 5 tys. kilometrów więcej niż było to w ubiegłym tygodniu. To wzrost o ok. 20 proc. Podobnie jest w przypadku komunikacji autobusowej – dziennie autobusy pokonują o ok. 12 tys. kilometrów więcej niż było to w ubiegłym tygodniu (to wzrost o ok. 16 proc).

Jednocześnie na przystankach zostało umieszczonych 3747 aktualnych rozkładów jazdy. Pracownicy MPK SA, którzy są za to odpowiedzialni, pracowali nad ich rozwiezieniem na wszystkich zmianach od soboty, 18 kwietnia do godz. 4.00 w poniedziałek, 20 kwietnia.

Przypomnijmy, że od poniedziałku tramwaje w szczycie porannym kursują do ok. 9.30 (a nie jak to było w ubiegłym tygodniu do ok. 8.00). W szczycie popołudniowym tramwaje rozpoczynają kursy o 13.00 i kończą ok. 18.00-18.30, a więc kursują dłużej o ponad dwie godziny w porównaniu do ubiegłego tygodnia. Dodatkowo dwie linie tramwajowe nr 3 i 8 kursują przez cały dzień co 20 minut, także w okresie między szczytem porannym i popołudniowym.

Również komunikacja autobusowa kursuje w wydłużonych godzinach szczytu porannego i popołudniowego. Dodatkowo między szczytem porannym i popołudniowym zostało uruchomionych 18 linii, które w ubiegłym tygodniu w tym czasie nie kursowały.

Cały czas na wybranych przystankach trwają kontrole policji i inspektorów ruchu MPK dotyczące napełnienia pojazdów. W sytuacji, gdy pasażerów podróżuje więcej niż dopuszczalny obecnie limit, na daną linię są wysyłane rezerwowe pojazdy. MPK SA ma przygotowane w tym celu: sześć rezerwowych tramwajów przez cały dzień oraz 10 autobusów w okresie szczytu popołudniowego i pięć autobusów w okresie szczytu porannego.