górne tło

Apel prezydenta: wspólnie uratujemy krajobraz kultury miasta

Krakowska kultura i jej twórcy skorzystają z kilkunastu narzędzi wsparcia opracowywanych przez miasto w ramach pakietu „Kultura odporna”. Zapowiadając go prezydent Krakowa jednocześnie apelował do prywatnych właścicieli nieruchomości, w których prowadzona jest działalność kulturalna, o solidarność z sektorem kultury. Docierają do nas sygnały, że właściciele kamienic obniżają czynsze najemcom.

Pakiet „Kultura odporna” to zestaw form pomocy skierowanych do twórców i branż szczególnie ważnych dla polityki kulturalnej Krakowa. Wsparciem zostaną objęci indywidualni twórcy i animatorzy, instytucje i organizacje pozarządowe oraz przedstawiciele najważniejszych sektorów kreatywnych.

Program zakłada między innymi podniesienie puli na nagrody i stypendia dla twórców i artystów, przeformułowanie priorytetów w zakresie wydarzeń, utworzenie programów rezydencji artystycznych oraz dotacje na aktywność kulturalną realizowaną w warunkach zagrożenia. „Kultura odporna” to także rozwiązania umożliwiające instytucjom zachowanie ciągłości działania, środki na nowe formy angażowania publiczności i integrację społeczną oraz konkretne zachęty dla sektora książki, muzyki i filmu. Dodatkowo program przewiduje ulgi w płatnościach czynszowych dla pracowni twórczych i galerii sztuki.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zapowiadając program „Kultura odporna”, podkreślał fundamentalne znaczenie kultury dla naszego miasta. Apelował o solidarność ponadsektorową i ponadbranżową i zachęcał właścicieli nieruchomości, w których mieszczą się małe instytucje kultury, nieformalne teatry, galerie, agencje impresaryjne, stowarzyszenia, księgarnie i kina, by w tym trudnym czasie korzystali z rozwiązań podobnych do stosowanych przez miasto w programie „Pauza”.

Prezydent zwrócił uwagę, że działalność kulturalna przyczynia się do wzrostu atrakcyjności kamienic i innych nieruchomości, w których jest prowadzona, podnosi rentę gruntową, wartość budynków i otoczenia. Utrzymanie takich najemców jest więc bardzo ważne, a przyszłość krajobrazu kultury Krakowa, poza systemową pomocą miasta, zależy także od gestów solidarności i zrozumienia, jak ważne jest utrzymanie niektórych funkcji i instytucji. Instytucje kultury, organizacje pozarządowe, księgarnie i teatry sygnalizują, że niektórzy właściciele kamienic, w których działają, odpowiadają na apel prezydenta miasta i obniżają czynsze lub zawieszają płatności.

– Niezwykle cieszą nas wszystkie sygnały pokazujące, że w Krakowie traktujemy kulturę jako dobro wspólne. Cieszy mnie każdy sms, wiadomość przesłana od fundacji, stowarzyszeń, instytucji. Każda aktywność skierowana na podtrzymanie więzi w tym sektorze, pomysły na współdziałanie i solidarność. Krajobraz kulturowy Krakowa, małe księgarnie, kina, teatry to bezcenny, ale i niezwykle kruchy zasób. Dlatego potrzebne jest zrozumienie wszystkich, że w tym trudnym czasie musimy mu poświęcić wiele troski. Powodzenie działań, które proponujemy i realizujemy w ramach programu „Kultura odporna” uzależnione jest również od wzajemnego zrozumienia i wymiernej pomocy, jak na przykład ta w formie redukowania opłat za czynsze. Mam nadzieję, że kolejni właściciele kamienic i nieruchomości także odpowiedzą na apel i pomogą przetrwać księgarniom, teatrom, antykwariatom i innym instytucjom. Zachęcam też, by każdy kto ma taką możliwość, zaangażował się w wybraną formę wsparcia lokalnej kultury i jej twórców - lokalnie można kupować książki z księgarni za rogiem, rękodzieło, design, lokalne marki odzieżowe, pakiety na wydarzenia w formie voucherów i bonów. Każda taka decyzja ma dziś ogromne znaczenie – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.  

Szczegółowe informacje o programie „Kultura odporna” można znaleźć tutaj. Przypominamy, że trwa badanie ankietowe, która pozwoli zidentyfikować i odpowiedzieć na aktualnie najważniejsze potrzeby lokalnego sektora kultury – szczegółowe informacje: tutaj.