górne tło

Branża audiowizualna konsultuje się on-line

Stanęli przed jednym z najtrudniejszych wyzwań: zatrzymanie pracy na planie, w dodatku nie wiadomo, na jak długo. Nie powstają nowe filmy, seriale, etiudy, dokumenty. Bez pracy zostali reżyserzy, producenci, kierownicy produkcji, specjaliści wyszukujący najlepsze lokacje na zdjęcia. By zbadać, jak duża jest skala problemu i jak można pomóc branży audiowizualnej, w poniedziałek, 6 kwietnia odbyła się specjalna telekonferencja z jej przedstawicielami.

Organizatorzy wirtualnego spotkania – Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator Krakow Film Commission – bacznie przyglądają się sytuacji branży w obliczu pandemii i kwarantanny. Krakow Film Commission wraz z innymi komisjami filmowymi z całej Polski działa w jednej z grup roboczych pod przewodnictwem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Celem konferencji było wypracowanie odpowiednich rozwiązań, które miasto mogłoby wdrożyć, tak aby branża była w stanie wrócić na właściwe tory. Rozwiązania te mają być komplementarne wobec mechanizmów zainicjowanych na szczeblu państwowym i w obecnej chwili prowadzonych pod przewodnictwem PISF.

Organizatorzy chcieli, by wszyscy uczestnicy mogli odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na poziomie lokalnym mamy możliwość wdrażania narzędzi pozwalających przeciwdziałać całkowitemu załamaniu rynku. Kraków, którego celem strategicznym jest wspieranie sektora filmowego, pokazuje, że pamięta o tej grupie zawodowej i chce jej pomóc w tym niezwykle trudnym momencie.

W tym momencie zawieszono zdjęcia do wszystkich produkcji filmowych realizowanych w Krakowie, a pod znakiem zapytania pozostaje los wielu produkcji zaplanowanych do końca roku.