górne tło

Krakowskie szkoły i przedszkola otrzymują dotacje w pełnej wysokości

Stan epidemii wymusił zawieszenie zajęć w przedszkolach i szkołach. Co w takiej sytuacji z dotacjami dla niesamorządowych jednostek? – pytają media i mieszkańcy. Wyjaśniamy: w tym zakresie nic się nie zmieniło. Mimo czasowego ograniczenia funkcjonowania zarówno przedszkola, jak i szkoły i placówki otrzymują dotacje na dotychczasowych zasadach.

W Krakowie wypłata dotacji dla placówek wychowania przedszkolnego, szkół, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, oraz placówek – dokonywana jest na zasadach dotychczas obowiązujących. Tak więc wbrew pojawiającym się w mediach nieścisłym informacjom stawki dotacji dla niesamorządowych placówek wychowania przedszkolnego w Krakowie nie zostały zmniejszone.

Ponadto należy podkreślić, że na podstawie uchwał podjętych przez Radę Miasta Krakowa placówki niesamorządowe, w których realizowane jest wychowanie przedszkolne, już od wielu lat otrzymują zwiększoną dotację niż ta, która wynika z ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

Od początku bieżącego roku dla tych placówek dotacja wynosi:

Wysokość dotacji udzielonej przez Gminę Miejską Kraków na jedno dziecko objęte wychowaniem przedszkolnym w niesamorządowych jednostkach systemu oświaty w styczniu, lutym i marcu tego roku została wypłacona wg powyższych stawek. Również w kwietniu zostanie wypłacona dotacja na każde dziecko objęte wychowaniem przedszkolnym w pełnej wysokości, mimo że placówki te są zamknięte.

Zmianie uległy tylko zasady (ale nie stawki) wypłaty dotacji dla niepublicznych szkół policealnych oraz niepublicznych szkół dla dorosłych. Zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493) oraz rozporządzeniem zmieniającym z dnia 31 marca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 564) dotacja za okres od 1 marca 2020 r. przysługuje na każdego ucznia, który w lutym 2020 r. spełnił warunek uczestnictwa w minimum 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych.