górne tło

#MOCAKonline oprowadza po Bibliotece Mieczysława Porębskiego

Pięć tysięcy książek a do tego obrazy między innymi Nowosielskiego, Kantora, Jaremy i Wróblewskiego – już dziś można zobaczyć, biorąc udział w oprowadzaniu online po Bibliotece Mieczysława Porębskiego.

W bocznym budynku MOCAK-u, obok czytelni, znajduje się sala, w której jest eksponowana Biblioteka Mieczysława Porębskiego zawierająca ponad pięć tysięcy woluminów. Książki, które prof. Mieczysław Porębski – historyk, teoretyk i krytyk sztuki uznawany za jedną z najwybitniejszych postaci współczesnej polskiej humanistyki zbierał przez całe życie odzwierciedlają naukowe i artystyczne pasje badacza.

Wirtualne oprowadzanie zostało zaplanowane na czwartek, 2 kwietnia, na godz. 17.00. Przewodniczką po bibliotece wybitnego humanisty będzie Magdalena Mazik, kierowniczka Działu Wiedzy o Sztuce MOCAK-u.  Wydarzenie odbędzie się w formie live streamu na profilu facebookowym muzeum.

Znaczną część księgozbioru, który profesor przekazał MOCAK-owi, stanowią pamiątki i świadectwa podróży przywiezione z Francji, Hiszpanii, Włoch, Niemiec i Rosji. Znajdziemy wśród nich przewodniki po muzeach, katalogi wystaw, a także foldery oraz biuletyny galerii i instytucji sztuki. Publikacje te często są opatrzone notatkami i komentarzami Porębskiego.

 W Bibliotece znajdują się także obrazy, w większości autorstwa przyjaciół profesora: Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Marii Jaremy, Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Adama Hoffmanna, a także Stanisława Ignacego Witkiewicza. Eksponaty przekazane przez profesora Porębskiego zostały zgromadzone w pomieszczeniu, którego aranżacja nawiązuje do wnętrza gabinetu w krakowskim mieszkaniu badacza.

Więcej informacji tutaj.

Przypominamy, że w czasie zamknięcia dla zwiedzających krakowskie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK funkcjonuje jako #MOCAKonline. Na internetowej stronie muzeum znajdziemy e-galerię, weźmiemy udział w wirtualnym zwiedzaniu archiwalnych wystaw, a także przeczytamy artykuły z archiwalnych numerów „MOCAK Forum”. Inspirujące treści poświęcone sztuce współczesnej publikowane są codziennie w mediach społecznościowych - na profilach muzeum w serwisach: YouTube, Instagram, Facebook i Twitter.